×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Praga: Lotnisko czeka rozbudowa, po której obsłuży 30 mln pasażerów


Premier Czech, Andrej Babiš, ogłosił plany kompleksowej rozbudowy praskiego lotniska Václava Havla, aby sprostać rosnącemu popytowi. Lotnisko wykorzystuje obecnie swoją pełną przepustowość i ma w tym roku obsłużyć ok. 17,7 mln pasażerów.


Ujawniono szczegóły imponującego planu rozbudowy praskiego lotniska Václava Havla. Plany inwestycyjne zostały potwierdzone zarówno przez rząd czeski, jak i przez sam port lotniczy. Realizacja projektu ma przebiegać etapami i zająć najbliższe 30 lat.  

Rozbudowa pomoże obsłużyć rosnący popyt na podróże lotnicze ze stolicy Czech. Tylko w latach 2014-2018 liczba pasażerów obsługiwanych na lotnisku wzrosła o prawie 6 mln osób. Cały plan inwestycyjny został podzielony na trzy projekty - krótko-, średnio- i długoterminowy - informuje Business Traveller.

Jednym z kluczowych projektów będzie budowa nowej drogi startowej, która jak potwierdził port będzie wykorzystywana przede wszystkim do lądowania samolotów. Prace budowlane mają rozpocząć się w 2025 r., zaś wartość inwestycji opiewa na ok. 400 mln dolarów. 


Oprócz tego zostaną również przeprowadzone szeroko zakrojone prace modernizacyjne w terminalu 2, który jest najnowszym z czterech terminali lotniska. Po przebudowie stanie się on centralnym punktem ruchu pasażerskiego na lotnisku. Dodatkowe inwestycje obejmą scentralizowany, częściowo zautomatyzowany punkt kontroli bezpieczeństwa oraz nowy parking przy terminalu 2, który będzie wyposażony w punkty ładowania samochodów elektrycznych. Budynek zyska również nowy plac zewnętrzny i przestrzeń publiczną.

Terminal 1 również zostanie rozbudowany, dzięki czemu obsłuży dodatkowo jeden samolot szerokokadłubowy lub dwa wąskokadłubowe. Praski port liczy, że dzięki modernizacji stanie się lotniskiem pierwszego wyboru dla pasażerów z Czech, południowej Polski, a także Saksonii jak również będzie traktowany jako preferowany węzeł przesiadkowy. 

Po rozbudowie przepustowość portu ma wynieść 30 mln pasażerów rocznie. Władze lotniska liczą także, że połączenie kolejowe między lotniskiem a samą Pragę zwiększy jego atrakcyjność. 

Rozbudowa lotniska ma kosztować od 1 do 2,4 mld dolarów i zostanie sfinansowana prawdopodobnie ze środków lotniska. 

fot. mat. prasowegość_228db - Profil
gość_228db
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie