Duże zmiany w programie Miles&More

12 listopada 2019 09:10
9 komentarzy
Od 2021 roku członków programu lojalnościowego Miles&More czekają spore zmiany dotyczące możliwości zdobywania wyższych statusów. Nowe zasady będą obowiązywały także pasażerów Polskich Linii Lotniczych LOT.
Reklama
Całkowitemu przebudowie ulegną zasady zdobywania i przedłużania statusów Frequent Traveller, Senator i HON Circle. Pozwalają one na korzystanie z różnych przywilejów, takich jak np. priorytetowa odprawa i boarding, zwiększony limit bagażu, wstęp do poczekalni biznesowych dla siebie i gościa, możliwość uzyskania upgrade'u do wyższej klasy itp. Szczegóły nowego systemu nie są jeszcze w pełni znane, ale o ich zakresie wstępnie poinformowała już Lufthansa.

Stałe punkty za loty zamiast mil statusowych

Przede wszystkim członkowie Miles&More nie będą już gromadzić tzw. mil statusowych, które dotąd pozwalały na przejście na wyższy poziom członkostwa w programie. Od 2021 mile te będą zastąpione systemem punktowym: za każdy lot, w zależności od trasy i klasy podróży, będzie przysługiwała stała liczba punktów statusowych:

Loty kontynentalne (krajowe i międzynarodowe)
  • klasa ekonomiczna i ekonomiczna premium: 5 pkt
  • klasa biznes i pierwsza: 10 pkt
Loty międzykontynentalne
  • klasa ekonomiczna: 15 pkt
  • ekonomiczna premium: 20 pkt
  • klasa biznes: 50 pkt
  • klasa pierwsza: 70 pkt
Kwalifikacja lotów będzie odbywać się według kryteriów podziału stosowanych przez IATA. Oznacza to, że np. rejs z Warszawy do Tel Awiwu będzie traktowany jako międzykontynentalny, a więc pasażerowie otrzymają za niego od 15 do 50 pkt statusowych. Co istotne liczba przyznawanych za dany lot punktów nie będzie zależała od klasy rezerwacyjnej, a więc i ceny danego biletu.


Będą dwie kategorie punktów statusowych

Punkty będą dzieliły się natomiast na kwalifikowane i zwykłe. Pierwsze będą przysługiwały wyłączenie za rejsy obsługiwane przez linie partnerskie programu (Grupę Lufthansy, w tym Eurowings, LOT, Croatia Airlines i Luxair oraz prawdopodobnie połączenia kolejowe sprzedawane w ramach systemu Airail). W przypadku podróży innymi liniami z sojuszu Star Alliance i ewentualnie rejsami pozostałych przewoźników współpracujących z Miles&More możliwe będzie gromadzenie jedynie zwykłych punktów statusowych. Zgromadzenie określonej liczby punktów kwalifikowanych będzie niezbędnym waunkiem do zdobycia i utrzymania statusu w programie.

Nowe kryteria zdobywania statusów

Po wprowadzeniu zmian członkowie programu będą mogli uzyskać wyższy status na podstawie następujących kryteriów:
  • Frequent Traveller - po zdobyciu 160 pkt (w tym 80 kwalifikowanych).
  • Senator - po zdobyciu 480 pkt (w tym 240 kwalifikowanych)
  • HON Circle - po zdobyciu 1500 pkt (wszystkie muszą być kwalifikowane).
Punkty będą liczone w trakcie danego roku kalendarzowego (od stycznia do grudnia), a zdobyty na ich podstawie status będzie ważny wyłącznie przez rok, a nie tak jak dotychczas - przez kolejne dwa lata kalendarzowe. Zachowana zostanie jednak zasada "miękkiego lądowania" - zgodnie z nią po utracie wyższego statusu członek programu otrzymuje na kolejny rok niższy status, nawet jeśli nie spełnił kryteriów kwalifikacyjnych obowiązujących także dla tego poziomu.

Likwidacja bonusu statusowego i systemu gwiazdek

Wiadomo również, że zlikwidowany zostanie executive bonus przysługujących obecnie pasażerom statusowym (otrzymują oni teraz 25% więcej mil statusowych za przeloty liniami zintegrowanymi, czyli także LOT-em). Nie będą też przyznawane "gwiazdki" statusowe dające dziś dodatkowe korzyści.


Dożywotnie statusy Frequent Traveller i Senator

W nowej wersji programu pojawi się z kolei możliwość zdobycia dożywotniego statusu Freguent Traveller i Senator po uzyskaniu, odpowiednio, 7500 i 10 tys. pkt kwalifikowanych, a przypadku Senatorów utrzymaniu tego statusu minimum przez 10 lat. Posiadacze dotychczasowych "gwiazdek" będą mogli automatycznie zakwalifikować się do tych statusów. W tym wypadku będą obowiązywały określone przeliczniki, których szczegóły nie są jeszcze w pełni znane. To samo dotyczy przeliczenia tzw. mil HON Circle zgromadzonych w 2020 roku na nowy system.

Brak zmian w systemie naliczania i wydawania mil premiowych

Modyfikacje wprowadzone w Miles&More nie będą prawdopodobnie dotyczyły systemu naliczania mil premiowych za odbyte loty, ani zasad zamawiania za nie biletów i innych nagród. W 2020 roku będą obowiązywały dotychczasowe zasady kwalifikacji statusowej na podstawie liczby zgromadzonych mil statusowych oraz segmentów lotów (dla statusu Frequent Traveller). Nie jest jasne, czy status zdobyty w przyszłym roku kalendarzowym pozostanie ważny przez dwa kolejne lata, czy też będzie podlegał rekwalifikacji według nowych reguł.

Bliższą analizę i ocenę skutków planowanych zmian w programie przygotujemy po przedstawieniu przez Miles&More nowego regulaminu i szczegółów wszystkich zamierzonych modyfikacji. Warto przypomnieć, że punktowy system kwalifikacji statusowej obowiązuje m.in. w programie Flying Blue należącym do Air France i KLM oraz Executive Club British Airways.


Fot. mat. prasowe

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_1ad89 2019-11-13 10:42   
gość_1ad89 - Profil gość_1ad89
Chyba raczej piszesz o tych ktorzy leca Buisness okazjonalnie albo o tych ktorzy otrzymali status po raz pierwszy. Posiadam status SEN od wielu lat i w salonikach zazwyczaj przegladam prase i pije kawe lub herbate - zachwyt jedzeniem lotniskowym oraz generalnie napojami juz dawno minal... Dodatkowo pamietaj ze nie wszyscy moga pic alkohol lub go po po prostu nie lubia to samo tyczy sie jedzenia na lotniskach ktore czasami jest bardzo marne nawet w poczekalniach SEN - patrz Wieden etc...

Jednakze duzo racji jest w tym ze SEN lataja za cudze pieniadze a na wakacje tyko w
eco light - ja wybieram zawsze Buisness na wakacje gdyz po prostu lubie ten produkt - ale to zalezy od jednostki i kto jakiego ma weza w kieszeni...
japko69 2019-11-12 23:16   
japko69 - Profil japko69
gość_404bc - gdyby była opcja "Lubię to" natychmiast bym kliknął. Uważam, że masz 100% racji. Jestem FTL, nie mam problemu z odnowieniem statusu i według starych i nowych zasad. Może nawet według nowych uda mi się wskoczyć do Senatora. Ale to nie za moje pieniądze ... Tłok w salonikach jest przeogromny. We Frankfurcie jest tych saloników od metra, i w żadnym nie da się normalnie usiąść. Dla mnie osobiście będzie lepiej, jak zasady klasyfikacji będą ostrzejsze. Oczywiście w w granicach rozsądku (żebym się załapał :)) ale przynajmniej będzie luźniej. Tak ze 300 pkt może być :)
gość_404bc 2019-11-12 16:58   
gość_404bc - Profil gość_404bc
Nie wiem czy sojusze maja w nosie lojalność. Pytanie raczej od którego momentu te lojalność opłaca się im doceniać i w jaki sposób. Chyba wszystkie sojusze od dobrych kilku jeśli nie więcej lat maja zbyt dużo takich „lojalnych” pasażerów, których lojalność najbardziej wykazuje się w wyjadaniu posiłków w salonikach i trąbienia hektolitrów alkoholu. Na każdym większym lotnisku, bez względu na wielkość saloników, w wielu godzinach tłok jest tak ogromny, ze ciężko nawet o miejsce stojące. I nie mówię tu o zwykłych salonikach business, ale Senator, gdzie nie wejdzie nikt bez złotej karty. Obcinanie przywilejów zawsze boli tych, co im obcinają, ale trudno się dziwić liniom lotniczym, ze przy stałe rosnących kosztach chcą ograniczyć pompowanie tej studni bez dna. Ta „lojalność” jest w dużej mierze pozorna, bo wielu Senatorów, którzy za cudze pieniądze latają dużo, chętnie i drogo w liniach *A, na wakacjach już tacy lojalni nie są...
Dlaczego ktoś, kto poleci ze 4 razy przez Atlantyk lub do Azji w biznesie, ma być bardziej „lojalny” od kogos, kto może lata tylko po kraju czy bliskiej Europie, ale za to 100 lub więcej razy rocznie? Najwyraźniej do linii pomału zaczyna docierać to, co handel wie już od wieków - stałym klientem nie jest ten, co przychodzi raz w roku i zamawia galową imprezę, ale ten, co w każdy weekend przyprowadza rodzine na obiad. Bo za te jedna imprezę rocznie knajpa może swojemu personelowi wypłacić premie, ale pieniądze na comiesięczne pensje ma z cotygodniowych obiadów.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy