American poleci jeszcze częściej z Krakowa do Chicago

Piotr Golianek - Profil Piotr Golianek
05 listopada 2019 11:00
72 komentarzy
American Airlines zwiększy częstotliwość lotów na trasach z Krakowa i Budapesztu do Chicago. Ekspansja amerykańskiej linii jeszcze bardziej zagrozi LOT-owi, który również będzie latał na tej trasie ze stolicy Małopolski.
Reklama

Amerykański przewoźnik zwiększy częstotliwość rejsów z czterech do sześciu tygodniowo z Budapesztu do Chicago oraz z pięciu do sześciu z Krakowa do Chicago - podaje serwis "Budflyer". Częściej mają latać także samoloty z Pragi do Wietrznego Miasta. Data inauguracji połączeń pozostaje bez zmian. Połączenia będą realizowane boeingami 787-8 zabierającymi na pokład 234 pasażerów w trzech klasach podróży.

Ekspansja American Airlines uderza bezpośrednio w polskiego przewoźnika. LOT już wcześniej zrezygnował z obsługi trasy Budapeszt - Chicago, która była wykonywana dwa razy w tygodniu - o tyle też wzrośnie tygodniowa liczba rejsów amerykańskiej linii. Polski przewoźnik nie uniknie jednak ostrej konkurencji na trasie Kraków - Chicago, na której będzie latać pięć razy w tygodniu, a więc o jeden lot tygodniowo mniej od konkurenta.


Mimo że obaj przewoźnicy generalnie będą kierować swoją ofertę do innych grup pasażerów, to przy takim poziomie podaży na pewno dojdzie do otwartej kanibalizacji. Dodatkowo niewątpliwym atutem amerykańskiej linii jest możliwość oferowania bardzo wielu przesiadek ze swojego hubu w Chicago, dzięki czemu może obsługiwać pasażerów tranzytowych, LOT z kolei musi się ograniczyć do ruchu P2P.

Tym ruchem American pokazał także, że jest gotowy zawzięcie walczyć o udział rynkowy na tej trasie, która z sezonu na sezon notuje rekordowy wzrost oferowania. Łącznie przewoźnicy będą latać na niej 11 razy w tygodniu. Z taką samą częstotliwością LOT w lecie obsługuje połączenie z Warszawy do Chicago. Przypomnijmy, że w tegorocznym sezonie letnim samoloty z Krakowa do Chicago latały tylko trzy razy w tygodniu.

fot. mat. prasow

Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil
aguirre 2019-11-18 00:50   
aguirre - Profil aguirre
gość_ec29c - trzeba jakoś wypośrodkować nasze interesy jako pasażerów i jako podatników. Napisze, jak to wygląda z mojego punktu widzenia, Latam wyłącznie w celach turystycznych. LO jako firma czy marka nie jest dla mnie wartością, jeśli nie idzie za nią atrakcyjna cena biletu. Ale nie chcę jej upadku, bo z WAW oferuje najwięcej kierunków. Dla paxów najlepsza jest konkurencja, bo tylko ona wymusza obniżkę biletów. Ale jeśli LO upadnie, to tylko część kierunków po nim przejmą LCC, na innych dotychczasowi konkurenci LO zostaną pozbawieni konkurencji i ceny w obu przypadkach pójdą w górę. Plus będzie znacznie mniej kierunków. Dlatego jeśli AA jest blokowane w WAW na najbardziej dochodowych kierunkach LO (i nie oszukujmy się - nie są to kierunki turystyczne, tylko gastarbeiterskie) - to z mojego punktu widzenia dobrze. Ale jeśli konkurencja jest blokowana na innych kierunkach - w szczególności turystycznych - to wręcz przeciwnie.
gość_5e3b2 2019-11-17 15:42   
gość_5e3b2 - Profil gość_5e3b2
Buahahaha, lotnisko w Warszawie zniechęciło jedna z największych linii na świecie. Wow, nie wiedziałem, ze PPL ma az taka sile, ze AA upadnie przez nich na kolana. No, ale w końcu sporo jest tez wyznawców teorii, ze ziemia jest płaska, a lądowanie na księżycu to był show w studiu telewizyjnym, a na księżycu nikogo nie było. Ech.... znafcy.
gość_ec29c 2019-11-17 13:17   
gość_ec29c - Profil gość_ec29c
@lysypiotr76, @gość_b0faa

Rozumiem, że chcecie szybkiego bankructwa LOT-u?

Bo całorocznej konkurencji jednocześnie na trasach Chicago i NY z WAW LOT, by nie przetrwał.

Sezonowe 6 razy w tygodniu od AA w roku zniesienia wiz do KRK będzie nie odczuwalne lub wręcz poprawi wyniki (bo wymusi koniec absurdalnej polityki przetłaczania paxów do KRK via WAW i przyciągnie wielu nowych turystów). Dlatego obstawiam około 500 mln zysku operacyjnego LOT-u w 2020. Natomiast w 2021 wynik prawdopodobnie będzie gorszy, tu dużo zależy od ruchów konkurencji.
 - Profil
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama