Ryanair: Wyniki finansowe za pierwsze półrocze 2019/2020

Krzysztof Loga Sowiński - Profil Krzysztof Loga Sowiński
5 listopada 2019 08:00
Wczoraj (4.11) Ryanair Holdings plc opublikował wyniki finansowe za pierwsze półrocze. Zysk netto zamknął się kwotą 1,15 mld euro, czyli taką samą, jak w analogicznym okresie poprzedniego roku obrotowego.
Reklama
Grupa Ryanaira ogłosiła sprawozdanie z osiągniętych wyników finansowych oraz ważniejszych wydarzeń w okresie od kwietnia do września 2019. To pierwsze półrocze roku obrotowego 2019/2020 przewoźnika.

Ruch pasażerski wzrósł o 11 proc. i osiągnął niespełna 86 mln pasażerów. Średni wpływ na jednego przewiezionego zwiększył się o 1 proc. Po wyeliminowaniu wpływu opóźnień związanych z zaburzeniami kontroli ruchu lotniczego, punktualność wyniosła 90 proc. Irlandzki przewoźnik otworzył nowe bazy w Bordeaux, Marsylii, Tuluzie, Southend i Berlinie. Do siatki połączeń Ryanaira zostały dodane dwa nowe państwa tj. Gruzja i Armenia.


W stosunku do analogicznego półrocza 2018 r. przychody wzrosły do 5,39 mld euro, co oznacza, że były wyższe o 11 proc. Wskaźnik wypełnienia miejsc (load factor) pozostał na poziomie 96 proc. Również zysk netto nie zmienił się i wyniósł 1,15 mld euro.

Wychodząc naprzeciw obecnym trendom irlandzki przewoźnik sporo miejsca w raporcie poświęca ekologii. Ryanair chwali się, że jest najczystszą linią lotniczą w Europie. Według sprawozdania emisja dwutlenku węgla Ryanaira wynosi zaledwie 66 gramów na pasażerokilometr i jest najniższa spośród wszystkich głównych linii lotniczych w Unii Europejskiej. Irlandczycy twierdzą również, że w ciągu następnej dekady ograniczą emisję dwutlenku węgla o 10 proc. a emisję hałasu o 40 proc. Ponadto Ryanair wprowadził nową politykę środowiskową, która stanowi, że holding ma być wolny od plastiku już za 5 lat.


Niezmieniony zysk przy przewozach pasażerskich większych o 11 proc. szefostwo holdingu uzasadnia 5 proc. obniżką taryf ze względu na słaby popyt w Wielkiej Brytanii i nadpodażą w Niemczech i Austrii. Przychody dodatkowe wzrosły o 28 proc. do 1,65 mld euro. Jest to głównie zasługa coraz częściej wykorzystywanej usług pierwszeństwa wejścia do samolotu oraz wyboru konkretnych miejsc na pokładzie.

Koszty paliwa wzrosły o 22 proc. tj. o 289 mln euro, czyli do 1,59 mld euro. Jest to konsekwencja wyższych cen paliwa lotniczego oraz wzrostu przewozów. Jednostkowe koszty, z wyłączeniem paliwa, wzrosły o 2 proc. głównie ze względu na wyższe koszty personelu, wyższe koszty obsługi technicznej (starsze samoloty pozostają we flocie z powodu uziemienia boeingów B737 MAX) oraz konsolidację nabytej linii Laudamotion. Wyższe koszty zostały częściowo zrekompensowane poprawą punktualności i niższymi wypłatami odszkodowań dla pasażerów. Ceny paliwa Ryanaira są zabezpieczone kontraktami hedgingowymi, Umowy te obejmują 90 proc. zapotrzebowania w 2020 r. i 61 proc. w 2021 r.

Kierownictwo taniej linii przyznaje, że choć nadal negocjuje umowy z lotniskami, które konkurują o ruch Ryanaira, to jednak z powodu opóźnień dostawy MAX-ów, będzie zmuszone ograniczyć obecność w niektórych bazach, a nawet zamknąć kilka z nich. Doprowadzi to do utraty miejsc pracy pilotów i personelu pokładowego. Zarząd prowadzi negocjacje z pracownikami i związkami zawodowymi przeprowadzenie tego procesu.


Linie lotnicze należące do Grupy nadal rosną w siłę. Buzz latał 24 samolotami obsługując sześć polskich baz i rozwijając połączenia w innych krajach Europy Środkowej. Siedem samolotów Buzza jest przeznaczonych do operacji czarterowych, a pozostałe 17 wykonuje loty regularne dla Ryanaira. Gorzej wygląda sytuacja linii Laudamotion, która działa głównie w Austrii i Niemczech, Przewoźnik ma szanse osiągnąć rentowność w 2020 r. W przyszłym sezonie letnim Laudamotion planuje powiększyć flotę o 15 samolotów, tj. do 38 airbusów A320. Z kolei najnowsza linia holdingu Malta Air w ciągu najbliższych trzech lat powiększy flotę do 10 samolotów. Najstarszy przewoźnik Grupy Ryanair DAC uruchomił 241 nowych tras, w tym nowe rynki na Ukrainie, w Turcji i Libanie. We wrześniu stery Ryanair DAC objął Eddie Wilson, który będzie podlegać bezpośrednio dyrektorowi generalnemu holdingu.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy