British Airways testuje bezemisyjne autonomiczne pojazdy lotniskowe

Mateusz Gałabuda - Profil Mateusz Gałabuda
31 października 2019 10:30
W ramach trwającej w British Airways inwestycji w poprawę punktualności i oferowanego klientom serwisu, brytyjski przewoźnik testuje w swoim hubie na londyńskim lotnisku Heathrow autonomiczne i bezemisyjne pojazdy bagażowe.
Reklama

Każdego dnia British Airways obsługuje nawet do 800 lotów do i z Heathrow, a to z kolei oznacza przewożenie nawet do 75 tys. sztuk bagażu pomiędzy stanowiskami odprawy bagażowej, samolotami i taśmami bagażowymi. Aby usprawnić ten proces brytyjska linia zdecydowała się we współpracy z zarządcą lotniska i specjalistyczną firmą z branży pojazdów autnomicznych, Aurrigo, na przetestowanie bezzałogowych elektrycznych wózków bagażowych.

Przewożące do 40 worków podczas jednej podróży wózki bez kierowców wykorzystują najnowsze zdobycze technologii w dziedzinie nawigacji, dzięki czemu mogą zapamiętać układ lotniska i wyznaczyć najkrótszą trasę transportu bagażu. W przeciwieństwie do obecnie wykorzystywanych pojazdów, nowe autonomiczne wózki wyruszą do samolotu od razu, gdy tylko będą pełne, co zdecydowanie przyspieszy proces załadunku samolotu. Oprócz poprawy wydajności operacyjnej testy stanowią również element szerszego zobowiązania British Airways do zaangażowania się w ochronę środowiska, polegającego na prowadzeniu bezemisyjnych operacji lotniskowych. Jeśli okres próbny przebiegnie pomyślnie, autonomiczne wózki mogą zacząć przewozić bagaż klientów do i z samolotu już do 2021 r.


- Zawsze szukamy sposobów na poprawę wydajności i unowocześnienie naszej działalności, tak aby zapewnić, że dostarczamy bagaże do i z naszych samolotów na czas i bez opóźnień - powiedział Raghbir Pattar, dyrektor ds. portów lotniczych w British Airways.

- To kolejny fantastyczny przykład brytyjskich innowacji i inżynierii. Nasze pojazdy poruszające się bez kierowcy działają teraz na całym świecie, a praca z International Airlines Group, British Airways i Heathrow Airport pokazuje, jak podobną technologię można zastosować w zupełnie innej branży, aby osiągnąć wiele znaczące wyniki - dodał David Keene, dyrektor generalny Aurrigo.

- Z przyjemnością testujemy nowe technologie, dzięki którym nasze lotnisko będzie bardziej wydajne, bezpieczne i zrównoważone. Osiągnięto znaczny postęp w zakresie pojazdów bez kierowcy, a próby te pomogą nam zapewnić infrastrukturę niezbędną do tego, aby stać na czele tej technologii - powiedział Chris Garton, dyrektor operacyjny na lotnisku Heathrow.

fot. mat. prasowe British Airways
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama