5 pytań o zakup Baltony przez PPL

Paweł Cybulak - Profil Paweł Cybulak
31 października 2019 08:30
2 komentarze
Docelowo Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze chce przejąć do 100 procent akcji Baltony. O przejęciu Baltony przez PPL rozmawiamy z Piotrem Rudzkim działu PR Lotniska Chopina.
Reklama
Pasazer.com: Jakie jest uzasadnienie zakupu Baltony, skoro nie jest to podstawowa działalność PPL?

Piotr Rudzki: W grupie PPL znajdowały się i nadal znajdują się podmioty, które nie działały bezpośrednio na rynku transportu lotniczego. Udało nam się na przykład rozwinąć spółkę Chopin Airport Development na tyle, że mogła ona stać się fundamentem Polskiego Holdingu Hotelowego. A PHZ Baltona jako podmiot prowadzący działalność na lotnisku stanowi doskonałe uzupełnienie naszej działalności pozalotniczej. Pozostając bezpośrednio pod kontrolą PPL uszczelnia bezpieczeństwo i stwarza możliwości wielu synergii np. z innymi spółkami Skarbu Państwa. Przy wykorzystaniu potencjału Portów Lotniczych, Baltona może stać się silnym i konkurencyjnym podmiotem operującym w strefie wolnocłowej, zarówno w obszarze wynajmu powierzchni komercyjnych (retail) jak i w obszarze gastronomicznym.


Pasazer.com: Skoro spółka CAD nie mogła się właściwie rozwijać w ramach PPL i została przekazana Skarbowi Państwa, to jakie są szansę na rozwój Baltony przez PPL?

Piotr Rudzki: CAD został intensywnie rozwinięty przez Porty Lotnicze, szczególnie na przestrzeni ostatnich 3 lat. Rozwój był tak duży, że CAD mógł stać się podstawą do stworzenia Polskiego Holdingu Hotelowego, do którego dołączane będą także inne hotele należące do innych spółek Skarbu Państwa. W ten sposób powstanie silna grupa hotelowa, która będzie zdolna do konkurowania z największymi podmiotami na polskim rynku. PPL przekazał CAD ponieważ sam nie miał stosownych uprawnień do przejmowania innych hoteli innych spółek Skarbu Państwa. W przypadku Baltony – szanse na rozwój są ogromne – również dzięki świetnej znajomości przez PPL branży lotniczej, w co włącza się na przykład znajomość oczekiwań, zwyczajów i gustów pasażerów.

Pasazer.com: Czy kwota 195 mln zł (175 mln zł obligacje i 20 mln zł zakup) zostanie sfinansowana z zasobów własnych PPL?

Piotr Rudzki: Na zakup firmy przeznaczono kwotę 20,8 mln, natomiast kwota 175 mln to kwota z tytułu emisji obligacji, które Baltona będzie spłacać wraz z odsetkami. Wydatkowanie tych środków nastąpiło ze środków własnych PPL, które zostały uzyskane dzięki bardzo dobrym wynikom finansowym osiąganym przez ostatnie trzy lata.


Pasazer.com: Jak zakup Baltony wpisuje się w strategię przygotowywania się przez PPL do zarządzania CPK?

Piotr Rudzki: Generowanie przychodów pozalotniczych z działalności wolnocłowej zwiększy przychody i zyski, jak również znaczenie Grupy Kapitałowej PPL. W momencie uruchomienia CPK, jego właściciel zadecyduje – w ramach szeroko rozumianej strategii – o tym, jaki podmiot będzie zarządzał przyszłym portem. Właściciel będzie również mógł wykorzystać posiadanie własnego operatora strefy komercyjnej, wolnocłowej – czyli Baltonę. Podobnie będzie w przypadku innej spółki–córki PPL – firmy "Welcome", która jest, m.in., odpowiedzialna za obsługę naziemną samolotów.

Pasazer.com: Czy PPL ma zamiar wycofać Baltonę SA z GPW?

Piotr Rudzki: Docelowo PPL chce przejąć do 100% akcji Baltony.

Ostatnie komentarze

pasażer 2019-10-31 21:39   
pasażer - Profil pasażer
Przepraszam, bo ja się nie znam. "Przez ostatnie trzy lata" no tak bo przez wcześniejsze 80 lat to były tylko straty a przez ostatnie trzy lata to tylko miód i mleko płynie. No ale to przecież świetnie zarządzana firma.
adam1987 2019-10-31 15:47   
adam1987 - Profil adam1987
to po co w ogóle było ogłaszać przetarg na najem powierzchni, szkoda było zachodu i protestów lagarde. Na ale przynajmniej Baltona zrezygnowała z roszczeń.

A przy okazji co się stanie z powierzchnią na lotniskach zagranicznych? Też przejmuje PPL?
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama