Praga: Więcej pasażerów w sezonie letnim

28 października 2019 08:40
Liczba pasażerów obsłużonych od lipca do września br. wzrosła o 6 proc. względem tego samego okresu w ubiegłym roku.
Reklama
W ciągu trzech miesięcy z praskiego lotniska skorzystało 5,81 mln pasażerów, a najruchliwszym miesiącem był sierpień, kiedy port obsłużył 1,99 mln pasażerów. Najwyższy wzrost procentowy odnotowany został jednak we wrześniu i wyniósł on 6,7 proc. W omawianym okresie zmniejszyła się nieznacznie liczba startów i lądowań – spadek o 1 proc. rok do roku, w tym w sierpniu – 1,5 proc. operacji lotniczych mniej.


Liczba pasażerów obsłużonych w trzecim kwartale tego roku jest całkowicie zgodna z naszymi prognozami z początku sezonu letniego. W przypadku wzrostu pasażerów w całym roku, jesteśmy nawet nieco powyżej prognozy, co niezwykle pozytywnie wpłynie na ogólne wyniki operacyjne w całym 2019 roku, kiedy liczba odprawionych pasażerów powinna przekroczyć 17,7 mln. Nowo otwierane połączenia lotnicze i zwiększanie liczby lotów na istniejących już trasach przyczyniają się do niezmiennie doskonałych wyników operacyjnych lotniska – powiedział Václav Řehoř, prezes zarządu lotniska w Pradze.

Władze portu zwracają uwagę na coraz większe zainteresowanie połączeniami nieregularnymi, głównie czarterowymi - zanotowano wzrost o 10,8 proc., a jednocześnie coraz mniejszą liczbą pasażerów korzystających z regularnych usług lotniczych – spadek o 3,4 proc. W trzymiesięcznym okresie letnim zwiększyła się ponadto średnia masa startowa samolotów, o 2,9 proc., co oznacza, że z Pragi startuje coraz więcej samolotów szerokokadłubowych.


Port lotniczy w Pradze odnotował znaczny wzrost liczby pasażerów podróżujących na trasach dalekodystansowych, których od lipca do września było 465 tys. Stanowi to wzrost o 12 proc. porównując analogiczny okres 2018 r. W największym stopniu, o 28,7 proc., urósł ruch do Stanów Zjednoczonych. Przyczyniła się do tego nowa codzienna trasa United Airlines do Newark–Liberty, a także zwiększenie oferowania przez American Airlines na trasie do Filadelfii.

Największym zainteresowaniem wśród pasażerów cieszyły się loty na lotniska londyńskie (358 tys.), do Moskwy (223 tys.), Paryża (218 tys.), Amsterdamu (208 tys.) oraz do Antalyi (199 tys.).

Fot.: Czech Airlines, materiały prasowe

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy