Szybka kolej połączy tajskie lotniska Suvarnabhumi i Don Muang

Piotr Golianek - Profil Piotr Golianek
28 października 2019 11:13
Szybka kolej połączy główne lotnisko w Bangkoku - Suvarnabhumi, z drugim miejskim lotniskiem - Don Muang oraz z portem Pattaya w U-Tapao. Pociągi będą kursować z prędkością do 250 km/h.
Reklama

Plany dotyczące budowy nowego szybkiego połączenia kolejowego o wartości 7,4 mld dolarów z Bangkoku do turystycznego miasta Pattaya zostały ogłoszone w ub. czwartek po miesiącach negocjacji. Inwestycja połączy główne lotnisko w Bangkoku - Suvarnabhumi z użytkowanym głównie przez tanie linie lotniskiem Don Muang oraz z turystycznym lotniskiem Pattaya w U-Tapao.

Rząd poinformował, że podpisał umowę o rozpoczęciu budowy z konsorcjum kierowanym przez konglomerat Charoen Pokphand (CP) oraz China Railway Construction Corporation.

Inwestycja ma być częściowo finansowana przez japońskie banki. Rząd wyłoży 119 mld batów, natomiast sektor prywatny zainwestuje 117 mld batów. Po 50-letnim okresie trwałości projektu wszystkie aktywa będące w posiadaniu prywatnych przedsiębiorstw mają zostać przekazane rządowi. Linia kolejowa ma mieć długość 220 km, zaś pierwsze pociągi mają pojechać w 2023 r.

Na początku października wicepremier Tajlandii, Anutin Charnvirankul, wyznaczył termin podpisania umowy rozpoczęcia budowy, grożąc umieszczeniem na czarnej liście konsorcjum CP, jeśliby się go nie udało dotrzymać. Przewodniczący konsorcjum i najbogatszy mieszkaniec Tajlandii, Dhanin Chearavanont, skrytykował podejście rządu do projektu oraz groźby Anutina w związku z opóźnieniem w podpisaniu kontraktu.

Według rządu nowa linia kolejowa przełoży się na kolejne inwestycje i zwiększenie zatrudnienia, co przyniesie łącznie ponad 200 mld batów.

fot. mat. prasowe
Reklama
Pasazer.com na Facebooku
...wczytuję...

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama