Alitalia nadal bez planu restrukturyzacyjnego

Mateusz Gałabuda - Profil Mateusz Gałabuda
22 października 2019 12:00
2 komentarze
Włoskie linie lotnicze Alitalia nadal pozostają bez pewnych planów dotyczących przyszłości. Ostatni, wielokrotnie już przekładany, termin ogłoszenia planu restrukturyzacji minął 15 października i nie przyniósł konkretnych rozwiązań.
Reklama

Alitalia ogłosiła upadłość w maju 2017 roku po tym jak dotknęły ją problemy spowodowane ostrą konkurencją ze strony niskokosztowych przewoźników oraz szybkich pociągów oferujących konkurencyjne możliwości transportu. Swój udział w problemach włoskiego przewoźnika miały też rosnące koszty prowadzenia działalności. Od tamtej pory dedykowani administratorzy i włoski rząd próbowali nakłonić potencjalnych inwestorów do podjęcia projektu restrukturyzacji Alitalii, ale ponieważ politycy chcą aby linie pozostały choć w części własnością państwową to zainteresowanie rynku jest niewielkie.

Ostatnim podmiotem, który stanowił nadzieję na poprawę sytuacji Alitalii była włoska spółka kolejowa Ferrovie dello Stato. Niestety pomiędzy kolejarzami, a innymi potencjalnymi partnerami nie doszło ostatnio do porozumienia, które pozwoliłoby na stworzenie wiarygodnego planu restrukturyzacji przewoźnika. Dodatkowy problem stanowi to, że rząd chce sprawić, aby Alitalia stała się niejako podstawą do budowy i rozwoju nowej strategii transportu multimodalnego, który może dodatkowo pobudzić włoską turystykę.


Jeden z członków proponowanego konsorcjum, infrastrukturalna spółka Atlantia, wydała 15 października oświadczenie, w którym deklaruje, że jest gotowa złożyć wiążącą ofertę w postępowaniu restrukturyzacyjnym pod warunkiem spełnienia określonych warunków, w tym między innymi udziału w konsorcjum innej linii lotniczej, która mogłaby wnieść wiedzę ekspercką i doświadczenie w zakresie transportu lotniczego. Ułatwiłoby to zarządzanie Alitalią pod kątem sprzedaży, zarządzania operacjami linii czy kwestiami technicznymi. Cały czas najbardziej pożądanym konsorcjantem pozostają amerykańskie linie lotnicze Delta Air Lines, które już wcześniej deklarowały zainwestowanie w około 10 proc. udziałów, i które włoski premier namawiał do większego zaangażowania.

fot. mat. prasowe
Reklama

Ostatnie komentarze

gość_e5ac4 2019-10-23 09:38   
gość_e5ac4 - Profil gość_e5ac4
Neverending story... ;-)
gość_e708e 2019-10-22 16:31   
gość_e708e - Profil gość_e708e
Hahahaha... Alitalia... Nie konczacy sie zart w kregach lotniczych. Jak ta firma sie jeszcze trzyma...??? Ktos wie? Ile pieniedzu poszlo w bloto? 2 mld Euro? 3 moze? Nikt nigdzie nie mowi o pomocy rzadowej czy ograniczaniu sitaki (w zwiazku z ta pomoca jako warunek) czy moze mawet programem rozwiazania sytuacji przedstawionej Europejskim organom konkurencyjnosci (jak w przypadku LOT-u). Nic z tych rzeczy - tak sobie jest - syndrom dzirawego wiadra... Skandal i podwojne standardy...
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama