Pierwszy samolot we flocie Starlux

Jakub Kolanko - Profil Jakub Kolanko
23 października 2019 09:13
Linie Starlux Airlines, założone przez byłego prezesa linii lotniczych EVA Air, wkrótce otrzymają swój pierwszy samolot. Będzie to model A321neo, który już w styczniu przyjmie na pokład pasażerów.
Reklama
W poniedziałek (21.10) poinformowano, że pierwszy egzemplarz A321neo dla Starlux 28 października br. odbędzie podróż z zakładu produkcyjnego Airbusa w Hamburgu do portu lotniczego Tajwan–Taoyuan. Firma podała także, że maszyna będzie pilotowana przez samego Chang Kuo-wei, założyciela i prezesa Starlux Airlines. Właścicielem maszyny jest leasingodawca.

Będzie to pierwszy z 10 A321neo przeznaczonych dla przewoźnika z Tajwanu. Pozostałe samoloty zostaną dostarczone do końca 2021 r. Na pokładzie airbusów znajdzie się 8 miejsc w klasie biznesowej, w układzie 2-2, z fotelami rozkładanymi do płaskiego łóżka o długości 208 cm. W klasie ekonomicznej będzie mogło podróżować 180 osób, a każdy będzie miał do dyspozycji 10-calowy ekran systemu rozrywki pokładowej, port USB i skórzany zagłówek.

Linie lotnicze poinformowały także, że sprzedaż biletów rozpoczną w drugiej połowie grudnia. Loty na pierwszych trasach rozpoczną się już 23 stycznia 2020 r. – będą to codzienne loty z Tajwanu–Taoyuan do Makau, Da Nang (Wietnam) oraz Penang (Malezja). Starlux Airlines planują także loty z Taichung, jednak dotychczas nie podano tras na jakich będzie można polecieć z czwartego pod względem ilości obsługiwanych pasażerów portu lotniczego na Tajwanie. Poza planowanymi trasami, Starlux uzyskały jak dotąd prawa do operowania do łącznie 15 portów lotniczych w Japonii, Tajlandii i Wietnamie.


Przewoźnik założony został w maju 2018 r., a już w lipcu tego samego roku dokonał zamówienia na swoje pierwsze samoloty – było to 12 airbusów A350-1000 oraz 5 airbusów A350-900, jednak pierwsze maszyny szerokokadłubowe mają trafić do przewoźnika dopiero pod koniec 2021 r. Niewykluczone także, że w portfolio linii znajdą się w przyszłości także airbusy A330neo.

Starlux zostały założone przez Chang Kuo-wei, dawnego prezesa linii lotniczych EVA Air, który po śmierci swojego ojca, właściciela Grupy Evergreen, spółki-matki Eva Air, został z niej usunięty przez przyrodnie rodzeństwo. Po tym zdecydował się on na stworzenie swoich własnych linii lotniczych.

Tajwański przewoźnik na swój znak wywoławczy (ang. callsign) wybrał wyrażenie starwalker. Jak podają tajwańskie media, callsign został wybrany przez samego Changa, założyciela Starlux Airlines, który miał zainspirować się Gwiezdnymi Wojnami (ang. Star Wars). Na kody IATA i ICAO wytypowano odpowiednio JX oraz SJX.


Jak sugerować ma nazwa linii, Starlux chce oferować usługi odpowiednie dla lotniczej półki premium, skierowane do pasażerów, którzy są skłonni zapłacić za bilet więcej. Może o tym świadczyć przykładowo zamiar wprowadzenia na pokładach A321neo możliwości łączności przez Wi-Fi, nielimitowanej w czasie ani ilości przesyłanych danych. Usługa ta będzie wliczona w cenę biletu i dostępna dla pasażerów we wszystkich klasach podróży.

Jak powiedział Chang, początkowo przewoźnik będzie koncentrować się na codziennych lotach azjatyckich, tak by połączenia były dogodne dla osób podróżujących w celach służbowych, natomiast od połowy 2022 r. Starlux ma oferować loty długodystansowe do amerykańskich miast, które obecnie obsługuje EVA Air.

Fot.: Starlux Airlines, materiały prasowe

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy