Praga: Nowa droga startowa i połączenie kolejowe do 2028 roku

Bartłomiej Morga - Profil Bartłomiej Morga
22 października 2019 11:00
Wczoraj (21.10) przedstawiciele lotniska w Pradze i czeskiego Zarządu Linii Kolejowych (SŽDC) przedstawili na wspólnym spotkaniu zaktualizowane kalendarium inwestycji w porcie im. Wacława Hawla.
Reklama

Organizatorem debaty na temat przyszłego rozwoju największego czeskiego lotniska była Czeska Izba Handlowa. W trakcie spotkania szef lotniska, Václav Řehoř, poinformował, że budowa nowej drogi startowej zostanie przeprowadzona w latach 2025–2028. W tym samym czasie przebudowana ma również zostać centralna strefa kontroli bezpieczeństwa, z kolei sama rozbudowa terminala ma ruszyć najwcześniej w 2028 roku.

Po zakończeniu prac na wspomnianej, nowej drodze startowej będą odbywać się wyłącznie starty, a na istniejącej obecnie głównej drodze startowej - tylko lądowania. Eksploatowana wciąż DS 12/30 zostanie natomiast zamknięta.

W 2028 roku mają ruszyć długo wyczekiwane pociągi lotniskowe, choć akurat tej inwestycji towarzyszy nad Wełtawą bardzo duży sceptycyzm, wynikający z niesprzyjającego szybkiej budowie ukształtowania terenu. Powszechnie za najbardziej problematyczny odcinek przebiegu przyszłej inii kolejowej uważa się fragment między terenami dawnego EXPO w dzielnicy Holešovice i osiedlami dzielnicy Veleslavín. Chociaż na wniosek niektórych instytucji i rady 6. Obwodu (wg oficjalnego podziału miasto jest podzielone na 22 tzw. Obwodów) SŽDC zgodziło się już schować tory pod ziemią, to porozumienia ws. ostatecznego przebiegu linii nie osiągnięto.

- Jako minister doświadczyłem pierwszych namiętnych dyskusji na temat połączenia z Dworca Masaryka (Masarykovo Nádraží). Od tego czasu minęło 25 lat - komentował Vladimír Dlouhý, prezes Czeskiej Izby Handlowej nawiązując do zawartego w 2008 roku memorandum z 2008 r., według którego pociągi miały ruszyć na Boże Narodzenie w... 2013 roku.


Ze słów uczestników konferencji wynika, że każdego roku nawet 600 tys. Czechów korzysta z zagranicznych lotnisk, takich jak Drezno, Monachium i Wiedeń, z czego aż dwie trzecie tylko dlatego, że nie może dotrzeć wygodnie na lotnisko w Pradze.

Podczas spotkania wspomniano również o działaniach prowadzonych w sąsiednich stolicach. Aleš Rod z Centrum Analiz Gospodarczych i Rynkowych podkreślił, że pomimo wielu niewiadomych, należy przyjąć iż w kolejnych latach rozwój lotnictwa cywilnego będzie postępował, dlatego jego zdaniem sprawnie przeprowadzona rozbudowa jest niezbędna:

- Możemy jedynie założyć, że rozwój rynku lotniczego będzie trwał. Ale jeśli te przewidywania okażą się jednak trafne i nie zdążymy z inwestycjami na czas, to pociąg, na który chcą zdążyć także w Warszawie, Budapeszcie i Wiedniu, odjedzie bez nas - ostrzegał Rod.

Według zarządu praskiego lotniska, infrastruktura portu jest wykorzystywana do granicy swoich możliwości. Řehoř i jego współpracownicy szacują, że przez Ruzyně przewinie się w tym roku rekordowe 17,7 miliona pasażerów, o sześć procent więcej niż rok wcześniej.

fot. mat. prasowe

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama











dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy