Katowice: W niedzielę otwarcie nowej wieży kontroli lotniska

Mateusz Gałabuda - Profil Mateusz Gałabuda
19 października 2019 10:00
7 komentarzy
Na niedzielę (20.10) zaplanowano uroczyste otwarcie najwyższej wieży kontroli lotniska w Polsce. Nowy obiekt na katowickim lotnisku oferuje salę operacyjną kontroli ruchu lotniczego na wysokości aż 41 metrów. Otwarcie wieży przypada na Międzynarodowy Dzień Kontrolerów Ruchu Lotniczego.
Reklama

Choć otwarcie najwyższego obiektu tego typu w kraju ma nastąpić już za dwa dni to nie jest to równoznaczne z uruchomieniem wieży w trybie operacyjnym. Wcześniej będą musiały odbyć się certyfikacje Urzędu Lotnictwa Cywilnego oraz odbiory Ministerstwa Infrastruktury. Aktualny harmonogram wskazuje, że kontrolerzy ruchu lotniczego z Pyrzowic rozpoczną pracę w nowej wieży jeszcze w listopadzie tego roku. Początkowo będą pracowali równolegle z kolegami pełniącymi służbę w starym obiekcie i sprawdzą czy wszystkie systemy kontroli ruchu lotniczego funkcjonują poprawnie. Taka forma funkcjonowania obiektu nazywa się shadow mode.

- Polska Agencja Żeglugi Powietrznej skończyła już prace przy tym obiekcie. Kończymy montaż ostatnich systemów - mówi Paweł Łukaszewicz, rzecznik prasowy PAŻP. - Praca w shadow mode to okres, kiedy dwie wieże pracują równolegle. W jednej kontrolerzy pełnią służbę kontroli ruchu lotniczego, a w drugiej, tej nowej, obserwują, czy wszystko działa jak powinno. Te same dane wyświetlane są na ekranach w obu obiektach - dodaje Łukaszewicz.

Rzecznik PAŻP podkreśla, że daty zbiegły się idealnie i gości na oficjalne otwarcie można było zaprosić właśnie na święto kontrolerów ruchu lotniczego, a potem udostępnić obiekt ULC do odbioru. W dniu uroczystości w nowym budynku zostanie również otwarta wystawa prezentująca archiwalne zdjęcia z historii polskiej kontroli ruchu lotniczego, a także niektóre urządzenia wykorzystywane kiedyś do pracy służb dbających o bezpieczeństwo w powietrzu.


Nowa wieża kontroli lotniska w Pyrzowicach ma 46 metrów wysokości i przebija nawet niedawno oddany obiekt lotniska w Krakowie, który liczy 42 metry. Aktualnie wykorzystywana na katowickim lotnisku wieża może pochwalić się tylko 23 metrami wysokości, a więc nowy budynek jest dwukrotnie wyższy. Choć nowa wieża jest nazywana "królową" to niektórzy mówią o niej również żartobliwie "kubek termiczny". Niezależnie od nazwy, która przylgnie do obiektu po jego otwarciu, istotne jest, że zaoferuje on najwyżej położoną salę operacyjną kontroli ruchu lotniczego w kraju. Powierzchnia nowej wieży wynosie 1832 metry kwadratowe, a kubatura to 7350 metrów sześciennych. Budowla jest zlokalizowana w południowo-wschodniej części lotniska i składa się z dwóch części, czyli dwukondygnacyjnego niższego budynku i kluczowego elementu wieżowego. Całość oferuje odpowiednie przestrzenie dla służb kontroli lotniska, kontroli zbliżania (w Katowicach pełnione są dyżury służby kontroli zbliżania sektora Kraków/Katowice APP), a także pomieszczenia techniczne i socjalne. Za budowę wieży od początku, czyli od marca 2017 roku odpowiadał Budimex, który zainkasował ponad 20 mln zł. Łączny koszt po wyposażeniu obiektu przez PAŻP w niezbędny sprzęt to ok. 25 mln zł.

Nowa wieża w Pyrzowicach musiała powstać z powodu zmian w układzie płyt postojowych i pola manewrowego lotniska. To z kolei związane było z budową nowej drogi startowej, budową płyty postojowej dla samolotów towarowych, rozbudową płyty nr 1 i budową nowych stanowisk do odladzania. Choć początkowo planowano ukończenie budowy w pierwszym kwartale 2018 roku i tak się stało, to zaplanowane oddanie wieży do użytku pod koniec ubiegłego roku nie udało się z różnych względów i PAŻP musiała zweryfikować swoje plany, aby teraz z około rocznym poślizgiem już od niedzieli ogłosić obiekt za otwarty.

fot mat. prasowe
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_16653 2019-10-21 20:22   
gość_16653 - Profil gość_16653
@gość_0e66a, @gość_177b5: najlepiej nic nie robić. Inwestują - źle, nie inwestują - też źle. Koszty inwestycji poniesie inwestor, a nie ktoś kiedyś. Bardziej bym się martwił DS w KRK niż dojazdem do KTW.
gość_177b5 2019-10-21 18:07   
gość_177b5 - Profil gość_177b5
Ktoś , kiedyś poniesie koszty tych inwestycji. Polityka sukcesu obecnego zarządu nie ma poparcia w rozwoju ruchu lotniczego. Ale pozwala na utrzymanie stołków. W przyszłości będzie to lotnisko zapasowe dla KRK , ale tylko zapasowe , a inwestycje kreują ten port jako główny.
gość_0e66a 2019-10-21 11:16   
gość_0e66a - Profil gość_0e66a
Dziwne lotnisko .Ciagle przebudowy terminali.Fatalne skomunikowanie z miastami Gop Nowa wieza to przerost formy tego lotniska
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama