Gdańskie lotnisko wygrywa dwie kolejne sprawy o odszkodowania

18 października 2019 09:30
3 komentarze
Dwie kolejne sprawy od właścicieli nieruchomości oddalił Gdański Sąd Okręgowy. Organ stwierdził, że wbrew powodom nie doszło do obniżenia wartości ich działek.
Reklama
Jedna sprawa znalazła zakończenie 9 października, druga - dzień później. W pierwszym przypadku chodziło o lokal mieszkalny przy ul. Cz. Miłosza w Gdańsku, w dzielnicy Morena. Powód domagał odszkodowania w wysokości 80 tys. zł. Sędzia oddaliła jednak sprawę uznając, że przedstawione dowody wskazują jednoznacznie, że do obniżenia wartości nieruchomości nie doszło. Skarżący kupił ją przed wejściem w życie uchwały o Ograniczonym Obszarze Użytkowania.

Drugi rozstrzygnięty proces dotyczył nieruchomości o przeznaczeniu mieszkalnym i usługowo-przemysłowym w Rębiechowie. Tak jak we wcześniejszej sprawie, właściciel domagał się 80 tys. odszkodowania. Sąd wskazał jednak, że żądania są bezzasadne, bowiem nie doszło do obniżenia wartości w skutek ustanowienia OOU.

W obu przypadkach zasądzono także zwrot kosztów sądowych przez powoda (po 5 tys. złotych) na rzecz lotniska w Gdańsku. Oba wyroki nie są prawomocne. To już kolejne rozstrzygnięcia w podobnych sprawach. Wcześniejsze - na korzyść portu zakończyły się we wrześniu br.


Jak twierdzi gdańskie lotnisko, od momentu wprowadzenia uchwały o OOU w 2016 r. do portu wpłynęło 5 tys. roszczeń. Skarżący twierdzą, że ich domy, mieszkania i lokalne usługowe straciły na wartości wskutek jej wprowadzenia. Dotychczas zawarto kilkadziesiąt ugód z właścicielami obiektów lub działek zlokalizowanych w tzw. strefie A. Mieści się ona najbliżej lotniska i obowiązują w niej ograniczenia dotyczące warunków technicznych budynków w zakresie akustyki. W tych przypadkach lotnisko nie kwestionuje także swojej odpowiedzialności. W sądach jest z kolei ok. 300 spraw dotyczących nieruchomości zlokalizowanych w strefie B.

fot. Dominik Sipinski

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
spotter10 2019-10-18 12:40   
spotter10 - Profil spotter10
Bardziej chodzi o to, by odpowiednio udowodnić mniejszy wzrost nieruchomości niż jakby OOU nie powstała. Może właśnie Ci co przegrali w ten sposób to argumentowali, że wartość ich nieruchomości spadła. A prawda jest taka, że nie spadła, tylko wzrosła. Ważne jest pytanie o ile mogłaby urosnąć bez OOU?
gość_87ee7 2019-10-18 09:58   
gość_87ee7 - Profil gość_87ee7
lol ceny nieruchomosci w gdansku rosna szybko . trojmiasto to drugi najdrozszy rynek po warszawie . ciezko udowodnic spadek wartosci nieruchomosci
spotter10 2019-10-18 09:49   
spotter10 - Profil spotter10
Albo lotnisko ma bardzo dobrych prawników, albo w tych przypadkach powody składali wnioski o odszkodowanie bez odpowiedniego udokumentowania.
Wiem, że w rejonach objętych strefą B było zdaje się 5 kancelarii specjalizujących się w odszkodowaniach za OOU lotnisk a umowy są tak skonstruowane, że ich zyskiem jest prowizja od zasądzonego odszkodowania lub ugody. Jednak klient w przypadku braku ugody i konieczności wystąpienia na drogę sądową ma prawo rozwiązać umowę bez ponoszenia żadnych kosztów. I nie sądzę, aby chcieli załapać masę klientów w sytuacji, gdy uzyskanie odszkodowania byłoby niemożliwe lub mało prawdopodobne.

Prawda jest taka, że trzeba bardzo dobrze udokumentować swoje roszczenia. Bo jeżeli jest to na zasadzie "Żądam odszkodowania przez wprowadzenie OOU w wysokości XX PLN bo mi się należy", bez udokumentowania tego, to wiadomo że sądy to oddalą.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy