Konferencja IATA GAPS 2019 w Warszawie - dzień 3

17 października 2019 13:30
W ostatnim dniu konferencji IATA w warszawskim hotelu Hilton najciekawszymi sesjami okazały się prezentacje dotyczące nowych usług dla pasażerów na pokładzie samolotu oraz systemu zarządzania nieregularnościami lotów.
Reklama
Pierwsza prezentacja i dyskusja panelowa koncentrowała się na nowych usługach, które mogą zostać zaproponowane pasażerom podczas lotu. Jedną z nich jest oferta wirtualnej rzeczywistości (VR). Zestawy do VR są już testowane na pokładach Iberii oraz SunExpress. System VR nie wymaga żadnych dodatkowych instalacji w samolocie. Oliver Ranson, przedstawiciel firmy Inflight VR, uważa, że jego rozwiązanie daje liniom lotniczym możliwość zarabiania na lokowaniu produktów w programach VR.


Inną, nową propozycją jest wykorzystywanie internetu na pokładzie do streamingu, który umożliwia oglądanie wydarzeń na żywo, filmów i słuchanie muzyki. Ofertę taką wprowadziła firma Viasat w porozumieniu z American Airlines. Takie rozwiązanie daje też możliwość dokonywania zakupów na pokładzie samolotu, co daje szansę na zwiększenie sprzedaży w sklepach lotniskowych, które cierpią z powodu coraz krótszej ilości czasu spędzanego na zakupach przez pasażerów. Udoskonalony dostęp do internetu na pokładzie może rozwiązać także problemy z systemami rozrywki pokładowej, tym bardziej, że według danych IATA już 40 proc. pasażerów korzysta w trakcie lotu z własnych urządzeń mobilnych.

Druga sesja koncentrowała się na zarządzaniu sytuacjami kryzysowymi, takimi jak zamknięcie portu Londyn-Gatwick z powodu pojawienia się w przestrzeni powietrznej dronów. Ocenia się, że rachunek jaki płacą przewoźnicy za zakłócone loty każdego roku wynosi ok. 60 mld dolarów amerykańskich. Nawet jeśli uznamy tę estymację za zbyt wygórowaną i obniżymy ją o 50 proc., to koszty nieregularności nadal pozostają olbrzymim ciężarem dla linii lotniczych.

Firma Amadeus przestawiła produkt informatyczny powiązany z systemem rezerwacyjnym, który umożliwia szybkie radzenia sobie z dużą liczbą pasażerów w sytuacji nieregularnej. Oprogramowanie zaprezentowane przez Amadeusa wyszykuje alternatywne połączenia dla klientów, a następnie informuje ich o proponowanych zmianach za pomocą różnych kanałów komunikacji. Kontakt z pasażerem jest zapewniany nie tylko dzięki informacji zawartej w rezerwacji, ale także w innych źródłach, takich jak np. program lojalnościowy. Stosowanie systemu Amadeusa powinno doprowadzić do ograniczenia kolejek na lotniskach. Agenci lotniskowej obsługi naziemnej będą mogli poświęcić więcej czasu na zajęcie się pasażerami, którzy wymagają osobistego kontaktu.


Global Airport & Passenger Symposium (GAPS) jest corocznym wydarzeniem organizowanym przez IATA. Wcześniej to branżowe spotkanie było częścią World Passenger Symposium, które już się jednak nie odbywa. Konferencje GAPS koncentrują się na trendach rozwojowych i innowacyjnych w portach lotniczych oraz doświadczeniach pasażera lotniczego w podróży. W 2019 r. IATA GAPS, która zawitała do Warszawy odbywała się w hotelu Hilton w dniach od 15 do 17 października br., a jej tematem przewodnim była kwestia budowy narzędzi i infrastruktury przyszłości zdolnych do sprostania wzrastającemu ruchowi lotniczemu.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy