Condor dostanie pożyczkę od niemieckiego rządu

Piotr Golianek - Profil Piotr Golianek
16 października 2019 09:30
10 komentarzy
Niemiecki przewoźnik Condor przygotowuje program restrukturyzacji w związku z opuszczeniem upadłej grupy Thomas Cook Group. Linia otrzymała zgodę organów regulacyjnych UE na uzyskanie kredytu pomostowego od niemieckiego rządu.
Reklama

Pożyczka w wysokości 380 mln euro zostanie udzielana przez niemiecki bank państwowy KfW. Dzięki niej Condor będzie w stanie zachować płynność finansową po upadku Thomasa Cooka oraz opłacić swoje długi względem innych firm. Finansowanie jest udzielane na okres sześciu miesięcy, w tym czasie przewoźnik, co tydzień będzie musiał wykazywać swoje potrzeby finansowe, zaś kolejne raty będą wypłacane dopiero po udowodnionym wyczerpaniu płynności finansowej.

Po okresie sześciu miesięcy przewoźnik, albo w pełni spłaci pożyczkę, albo przejdzie kompleksową restrukturyzację mającą na celu przywrócenie długoterminowej rentowności. Rząd niemiecki zobowiązał się do spełnienia tych warunków. Program restrukturyzacji będzie podlegał ocenie i zatwierdzeniu przez organy regulacyjne UE.


Komisja twierdzi, że przepisy dotyczące pomocy finansowej umożliwiają państwom wspieranie przedsiębiorstw znajdujących się w trudnej sytuacji, o ile pomoc spełnia pewne kryteria, w tym ograniczenia czasowe i jej zakres. Finansowanie Condora w opinii unijnych urzędników nie powinno mieć negatywnego wpływu na zachowanie konkurencyjności.

Przewoźnik przyznaje, że pożyczka zabezpieczy jego działalność w trudniejszym sezonie zimowym. Jej przyznanie leżało w interesie dobrze funkcjonującego rynku, segmentu turystycznego oraz konkurencji w Niemczech i Europie.

Condor po przejściu restrukturyzacji liczy na na znalezienie partnera, który zapewni mu zrównoważoną przyszłość i umożliwi dalszy rozwój. Linia jest bardzo zadowolona z obecnego poziomu rezerwacji w sezonie letnim 2020 i prowadzi rozmowy z operatorami turystycznymi.

fot. mat. prasowe
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_340e6 2019-10-17 18:59   
gość_340e6 - Profil gość_340e6
Proste wyliczenia chyba przekraczaja kompetencje postera gosc681bc.

LOT to okolo 3,5 tys. pracownikow i wspolpracownikow. Zakladajac srednie wynagrodzenie 10.000 zl, to daje 420 mln zl wynagrodzen rocznie, co daje okolo 80 mln PIT rocznie. Od 2012 roku uplywa wlasnie 8 rok, co daje 640 mln zl PIT. Oczywiscie kalkulacja bardzo zgrubna.
gość_681bc 2019-10-16 23:58   
gość_681bc - Profil gość_681bc
PIT większy? sorry ale proste wyliczenia pokazuja ze to niemożliwe. Poza tym gdyby LOT upadł i tak wiekszosc pit by płaciła.
A podatki - poza lotami krajowymi na pozostałe nie ma VAT wiec znow polecam jednak podstawy ekonomii
I ciesze się ze LOT przetrwał, ale jak patrze jak teraz politycznie topi się pieniądze w taki Budapeszt (i sprzedaje klase biznes do Seulu za 1600 zł) to tym bardziej się wkurzam, bo znow prowadzi się LOT na skraj przepasci mimo swietnej sytuacji gospodarczej
gość_5c70a 2019-10-16 22:25   
gość_5c70a - Profil gość_5c70a
Chłopie oprócz pensji pracowników dodaj sobie jeszcze podatki z biletów i wszelkiej innej maści zakupów, które ta linia dokonuje na przestrzeni tych lat odkąd to dostała pożyczkę, a był to rok 2013!
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama