737 MAX gate: Prezes Boeinga odwołany

Jakub Kolanko - Profil Jakub Kolanko
15 października 2019 08:50
Dennis Muilenburg, pełniący funkcję prezesa The Boeing Company od 2016 r., został odwołany z tego stanowiska w piątek (11.10). Decyzja ma związek z miażdżącym raportem dotyczącym uziemionych 737 MAX.
Reklama

Muilenburg pozostanie nadal dyrektorem generalnym, po tym jak rada dyrektorów Boeinga postanowiła rozdzielić jego dotychczasowe kompetencje na dwa stanowiska. Do realizacji zadań prezesa niewykonawczego powołano Davida L. Calhouna.

Decyzja o rozdzieleniu stanowiska zapadła bezpośrednio po przedstawieniu raportu sporządzonego przez komisję złożoną ze światowej klasy ekspertów ds. lotnictwa cywilnego, w którym bardzo krytycznie oceniono działania samej firmy jak i Federalnej Administracji Lotnictwa Stanów Zjednoczonych w związku z certyfikacją 737 MAX. Więcej na temat Joint Authorities Technical Review (JATR), zleconego w kwietniu br. przez samą FAA, pisaliśmy tutaj.


Na 69 stronach dokumentu znajdziemy tezy krytykujące Boeinga m. in. za wywieranie nieuzasadnionej presji na pracownikach mających uprawnienia FAA do zatwierdzania zmian projektowych. Skrytykowano także praktykę samej lotniczej agendy rządowej, a także niewystarczającą liczebność personelu zajmującego się certyfikacją.

Boeing nie wystosował, jak dotąd, oficjalnego komunikatu prasowego odnoszącego się do nieprzychylnego raportu. Kilka dni temu informowaliśmy o pogarszającej się sytuacji amerykańskiego producenta.

Fot.: Boeing, materiały prasowe
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama