BER: Lowcosty i czartery chcą niższych opłat lotniskowych

14 października 2019 11:40
6 komentarzy
Nowe lotnisko dla Berlina miało być otwarte w 2012 r., według najnowszych informacji prawdopodobną datą jest październik 2020 r. Przewoźnicy budżetowi i czarterowi chcą obniżenia opłat lotniskowych.
Reklama
Pomiędzy zarządem berlińskich lotnisk a przewoźnikami operującymi z Schönefeldu wybuchł konflikt po przydziale linii lotniczych do poszczególnych terminali – podał niemiecki portal Airliners.de.

Stary terminal Schönefeld (SXF), po oddaniu do użytku lotniska Berlin-Brandenburg (BER), znajdującego się po drugiej stronie obecnej drogi startowej SXF, zostanie oznaczony jako terminal T5 nowego portu. Przewoźnicy alarmują, że czas kołowania od terminala T5 do drogi startowej będzie kilkukrotnie dłuższy niż w przypadku startów z nowych terminali.


Według obecnych planów do terminalu T5 zostaną przypisani przewoźnicy budżetowi i czarterowi; Ryanair, Sun Express, Pegasus, Onur Air, TuiFly, Sundair, Freebird Airlines, Bulgarian Air Chater, Corendon Airlines czy Pobeda. Linie te wyraziły swoje niezadowolenie i zapowiedziały, że w związku z koniecznością operowania w starym terminalu, zamierzają renegocjować z zarządem BER niższe, rekompensujące opłaty lotniskowe. Port lotniczy nie musi jednak godzić się na jakiekolwiek ustępstwa.


Przypomnijmy, że do sporu na podobnym tle doszło w 2017 r. pomiędzy Ryanairem a Lotniskiem Chopina w Warszawie, kiedy tani przewoźnik zdecydował się zamknąć dwie trasy krajowe z głównego stołecznego lotniska, a oficjalnym powodem tej decyzji miała być alokacja stanowisk, z powodu której przewoźnik miał trudności z wykonywaniem operacji lotniczych.

Z początkiem lipca PPL zaczął nas przesuwać na stanowiska położone tak daleko od terminala, że czas przejazdu autobusem do samolotu wynosił 20 minut. A ponieważ są to trasy o charakterze biznesowym, do tego realizowane po 3 razy dziennie, była to dla nas sytuacja nie do zaakceptowania – mówił wówczas Juliusz Komorek, dyrektor ds. regulacyjnych i prawnych Ryanaira.

Fot.: materiały prasowe, B. Morga

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_1f2f9 2019-10-15 10:33   
gość_1f2f9 - Profil gość_1f2f9
@ adam1987: dotychczasowy pas faktycznie pozostanie, ale powstał też nowy po drugiej stronie terminala BER, więc daleko od obecnego terminala. W zależności od warunków może się zdarzyć, że samoloty będą lądować na nowy pasie południowym i kołować do T5.
gość_d0392 2019-10-15 07:51   
gość_d0392 - Profil gość_d0392
BER ma już przed otwarciem zbyt niską pojemność więc zastosowanie starego terminala SXF do obsługi low costów było naturalne. Pytanie tylko, czy będzie jakaś podziemna kolejka pomiędzy T5 a resztą? Żeby nie wyszło, że przy okazji jakiejś przesiadki powiedzmy z Ryanaiara na Lufthansę trzeba było jechać taksówką pomiędzy terminalami :D
grzegorz.szmacinski@interia.eu 2019-10-14 21:34   
grzegorz.szmacinski@interia.eu - Profil grzegorz.szmacinski@interia.eu
Przecież to proste... jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze. Szkoda bo dużo latam z SXF i jeśli wszystkie budżetowe zostaną na starym terminalu to nie zmniejszy tłoku w terminalu, który dzisiaj jest już mega ciasny. Nie widzę do góry Easyjeta - czyżby dostali miejsce na BER ?
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy