American Airlines przedłuża uziemienie boeingów B737 MAX

Krzysztof Loga Sowiński - Profil Krzysztof Loga Sowiński
11 października 2019 13:35
9 komentarzy
American Airlines zdecydował o wycofaniu boeingów B737 MAX ze swojej siatki połączeń aż do 16 stycznia 2020 r. Amerykanie mają jednak nadzieje, że MAX-y wrócą do latania jeszcze w tym roku.
Reklama

American Airlines przesunął dzień, w który spodziewa się wznowić loty boeingów B737 MAX. Obecnie, jeden z gigantów lotnictwa cywilnego w Stanach Zjednoczonych, zakłada, że MAX-y powrócą do latania 16 stycznia 2020 r. Termin powrotu feralnych maszyn Boeinga został więc przedłużony o sześć tygodni. Poprzednio American planował, że rejsy MAX-ów ruszą 4 grudnia br.

Pomimo kolejnego opóźnienia Amerykanie wierzą, że istnieje duże prawdopodobieństwo wydania przez Federal Aviation Administration (FAA) zezwolenia na loty B737 MAX jeszcze przed końcem roku. - American Airlines przewiduje, że zbliżająca się aktualizacja oprogramowania Boeinga B737 MAX doprowadzi do ponownej certyfikacji samolotu pod koniec tego roku i wznowienia komercyjnych operacji w styczniu 2020 r. - powiedział portalowi FlightGlobal jeden z przedstawicieli linii.


American już wielokrotnie przesuwał datę powrotu MAX-ów na siatkę połączeń. Za każdym razem wiązało się to z odwoływaniem rejsów. Teraz American spodziewa się stopniowego wprowadzania MAX-ów do operacji od 16 stycznia do końca lutego 2020 r. Nie ma jednak pewności czy jest to ostateczny termin powrotu boeingów B737 MAX do rejsów w barwach American.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że FAA rzeczywiście może przywróć samoloty do służby w tym roku, jak wielokrotnie o tym zapewniał Boeing. Jednak władze lotnicze innych krajów, a zwłaszcza European Union Aviation Safety Agency, nie zamierzają automatycznie potwierdzać certyfikacji dokonanej przez FAA. Może to oznaczać kolejne miesiące zwłoki, co najmniej w Europie. Nie są to dobre wieści również dla polskich przewoźników (LOT-u i Enter Air), którzy w sumie posiadają siedem sztuk B737 MAX.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_3ff2b 2019-10-15 10:15   
gość_3ff2b - Profil gość_3ff2b
Nie jest wcale przesądzone czy po poprawkach można latać bezpiecznie. Korekty trymerem statecznika poziomego są ryzykowne (bo można się nagle znaleźć "out of trim"), a inaczej się nie da bo nie ma sterowania Flight-By-Wire.
gość_1573c 2019-10-14 14:54   
gość_1573c - Profil gość_1573c

Katastrofy IL62 byly spowodowane typowo polskim niedbalstwem i "ulanska fantazja".
A przy Max chyba liczono na "jakos to bedzie".
Mam nadzieje, ze 737Max juz nikogo nie zabije, szkoda tylko zycia kilkuset niewinnych ludzi.
gość_0ec52 2019-10-14 08:19   
gość_0ec52 - Profil gość_0ec52
Nie pójdzie na żyletki. Przede wszystkim tym można całkiem bezpiecznie latać po paru poprawkach: tyle że będzie to wymagało pełnego przeszkolenia pilotów i osobnej certyfikacji czego boeing za wszelką cenę chciał uniknąć; alternatywą była całkowita przebudowa systemu komputerowego.

Drugim powodem jest uzależnienie boeinga od tego smaolotu i uzależnienie usa od boeinga -to ich jedyny producent samolotów pasażerskich, wielki pracodawca horrendlanie dotowany przez państwo i "za duży by upaść".
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama