5 pytań do... Marka Miesztalskiego (Samorząd Mazowiecki)

Krzysztof Loga Sowiński - Profil Krzysztof Loga Sowiński
09 października 2019 09:20
11 komentarzy
Spór w Mazowieckim Porcie Lotniczym Warszawa-Modlin trwa już dwa lata. Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze" i samorząd wojewódzki Mazowsza nie mogą porozumieć się w sprawie dofinansowania lotniska.
Reklama

Rozmawialiśmy z Markiem Miesztalskim, przedstawicielem samorządu mazowieckiego, zasiadającym w radzie nadzorczej modlińskiej spółki, o ustosunkowanie się do tez wygłoszonych przez Mariusza Szpikowskiego, prezesa Przedsiębiorstwa Państwowego "Porty lotnicze" (PPL), w wywiadzie opublikowanym na Pasazer.com w zeszłym tygodniu (30.09).


Pasazer.com:
Jaki wynik ze sprzedaży i wynik netto osiągnął Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa-Modlin (MPL) w 2018 r.?

Marek Miesztalski: Wynik ze sprzedaży zamknął się stratą w wysokości 9,2 mln zł. Natomiast, jako wynik netto spółka wykazała stratę w kwocie 17,2 mln zł. Trzeba jednak pamiętać, że w związku z trwającym sporem sądowym z Wizz Airem MPL musiał utworzyć rezerwę w wysokości 14 mln zł, choć uważamy, że sprawa zakończy się po naszej myśli i powództwo Węgrów zostanie oddalone.

Pasazer.com: Dlaczego samorząd mazowiecki kwestionuje wynik Testu Prywatnego Inwestora (TPI) wykonanego przez renomowaną firmę EY?

Marek Miesztalski: Zgodnie z porozumieniem wspólników TPI miał zostać zlecony przez tego z udziałowców, który chce wyłożyć pieniądze, czyli w tym przypadku samorząd wojewódzki. Zleciliśmy wykonanie TPI kancelarii prawnej ECh&W, która nie stwierdziła konieczności dokonania notyfikacji w Komisji Europejskiej (KE) dofinansowania MPL kwotą 50 mln zł. Nie kwestionujemy więc opracowania EY, tylko opieramy się na naszej ekspertyzie, zgodnie z umową wspólników.


Pasazer.com: Dlaczego samorząd mazowiecki nie chce wysłać wniosku o pre-notyfikację w sprawie dofinansowania MPL do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), co pozwoliłoby rozstrzygnąć spór w spawie wyniku TPI?

Marek Miesztalski: Analizujemy wszystkie dokumenty, co nie jest proste, bo to wymaga bardzo fachowej wiedzy. Natomiast na dziś uważamy, że nie ma takiej potrzeby, bo TPI nie wykazał konieczności notyfikacji. Zresztą pre-notyfikacja do UOKiK niczego nie załatwia, bo jest tylko opinią a ostateczną decyzję i tak podejmuje KE.

Pasazer.com: W jaki sposób samorząd wojewódzki zamierza przekonać PPL do wyrażenia zgody na dofinansowanie MPL kwotą 50 mln zł, skoro nie chce wysłać wniosku o pre-notyfikację?

Marek Miesztalski: Najlepiej byłoby zmienić osobę na stanowisku prezesa PPL, bo pan Szpikowski zawsze wymyśli kolejne tysiąc powodów, żeby nie wspomóc MPL. Prezes Szpikowski działa na szkodę MPL, a teraz dziwi się, że port jest w złej kondycji, choć uprzedzaliśmy go, że zablokowanie emisji obligacji doprowadzi do finansowych kłopotów. PPL realizuje politykę rządu, bo gdyby kierował się tylko zasadami przedsiębiorczości, to sprzedałby swoje udziału w MPL wychodząc z tej - w jego ocenie - nieudanej inwestycji.

Pasazer.com: Czy i kiedy samorząd wojewódzki Mazowsza złoży konkretną ofertę zakupu udziałów PPL w MPL?


Marek Miesztalski: Wykup udziałów spółki MPL jest obwarowany określoną procedurą. Pierwszym jej krokiem jest zaproszenie do rozmów. Samorząd już dwa razy zapraszał do negocjacji PPL, ale prezes Szpikowski nie podjął tematu. Na tym etapie nie możemy dać konkretnej propozycji, bo wycena MPL przez EY w ramach procesu due diligence zamknęła się w przedziale od 0 do 40 mln zł. Czy mieliśmy zaproponować PPL cenę np. 10 zł? Samorząd mazowiecki chce przede wszystkim, aby MPL przestał przynosić straty i dlatego potrzebujemy rozbudować port, co wymaga wydania 50 mln zł.

Pasazer.com: Dziękuję za rozmowę.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_33ebf 2019-10-11 15:04   
gość_33ebf - Profil gość_33ebf
Modlin jako jedyny port regionalny nie dopłaca do pasażera. Co z tego, że inne porty dostają więcej za pasażera jak i tak mają straty. Modlin chociaż nie ma jakiś umów marketingowych z Ryanairem, tak jak inne lotniska np Rzeszów czy Bydgoszcz. Za to by ktoś od nich latał płacą Ryanarowi kilkanaście milionów rocznie. Poza Gdańskiem, Katowicami i Krakowem lotniska przynoszą straty. Ale to nie jest tak istotne jak to ile dzięki nim zyskuje region.
gość_ebf46 2019-10-10 19:02   
gość_ebf46 - Profil gość_ebf46
Obiektywnie problemem są niskie stawki dla Ryanaira, gdyby nie one Modlin nie miałby problemów. Ale je ma i to się nie zmieni do czasu zaplanowanej albo przymusowej restrukturyzacji. Wciąganie do tego polityki jest bez sensu. It is all about the money.
gość_33ebf 2019-10-10 14:40   
gość_33ebf - Profil gość_33ebf
Chyba jacyś radomscy fani PPL to rządzą. Słuchajcie PiS wam tego lotniska nie zbuduje, a nawet jeśli to każdy z was, z waszych pieniędzy za nie zapłaci. A i tak nikt nie będzie latał z tego lotniska, bo potrzebne są linie lotnicze. Nie słyszałem by LOT mówił o nowych kierunkach z Radomia
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama