Wizz Air miał zmuszać pasażerów do zrzeczenia się odszkodowania

Mirosław Pachowicz - Profil Mirosław Pachowicz
05 października 2019 12:23
23 komentarzy
Według relacji pasażerów piątkowego (4.10) rejsu Wizz Air z Krakowa do Rejkiawiku zostali oni postawieni w przykrej sytuacji. Samolot zamiast w Keflaviku wylądował w oddalonym o ponad 600 km dalej Egilsstaðir. Tam otrzymali formularze zrzeczenia się odszkodowania.
Reklama

Informację o osobliwej sytuacji przekazała portalowi mbl.is jedna z osób znajdujących się na pokładzie. Zgodnie z relacją podróżni mieli dwa wyjścia: pozostanie na lotnisku w Egilsstaðir i na własną rękę udanie się do stolicy Islandii lub powrót do Krakowa. Jednak w przypadku pierwszego rozwiązania musieli podpisać formularz zrzeczenia się wszelkich roszczeń odszkodowawczych od Wizz Aira.


Według opisującego zdarzenia pasażera, część osób (ok. 20-30) zdecydowała się na powrót do Polski. Inni zostali i musieli poradzić sobie sami z transportem do Rejkiawiku. Niestety obecne na lotnisku wypożyczalnie aut były zupełnie na to nieprzygotowane i był problem z samochodami. Personel portu próbował zorganizować przejazd autobusem.

Pikanterii sprawie dodaje fakt, że obsługa przewoźnika nie informowała co pasażerowie podpisują, a podobno próbowano nawet zagrozić konsekwencjami prawnymi w przypadku braku deklaracji. Samolot wrócił do Małopolski z Islandii ok. godz. 2 w nocy w piątku na sobotę.

- 4 października lot Wizz Air W6 5053 z Krakowa do Rejkiawiku został przekierowany na lotnisko Egilsstaðir z powodu niekorzystnych warunków pogodowych w Rejkiawiku. W związku z tym lot Wizz Air W6 5054 z Rejkiawiku do Krakowa został odwołany. Wszystkim pasażerom zaoferowano lot powrotny do Krakowa, pełny zwrot kosztów lub pokrycie kosztów poniesionych w wyniku opóźnienia zgodnie z polityką Wizz Air oraz przepisami UE. Wszyscy pasażerowie, których dotyczyła zaistniała sytuacja, zostali poinformowani o sposobie odzyskania kosztów spowodowanych zmianą trasy. Pomimo że warunki pogodowe są niezależne od linii, Wizz Air przeprasza pasażerów za wszelkie niedogodności, ale bezpieczeństwo naszych pasażerów, załogi oraz samolotu jest priorytetem linii - przekonują przedstawiciele linii.


fot. mat. prasowe
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_c3682 2019-10-09 17:07   
gość_c3682 - Profil gość_c3682
Ja się dziwie że i tak mało lotów jest odwoływanych do/z KEFa, przecież to jest totalny wygwizdów i tam wieje praktycznie zawsze.
gość_ce5d8 2019-10-07 23:23   
gość_ce5d8 - Profil gość_ce5d8
gość_659f8: Twoja sugestia jest bardzo dobra, ale problemem dla Wizz byłoby pozostawienie samolotów na lotnisku Egilsstadir na tak długi czas. Te samoloty wyleciały rano z Krakowa i Wrocławia aby obsługiwać kolejne loty. Wizz musiałby także zapewnić załodze odpowiednio długi odpoczynek w hotelu, aby kolejny lot mógł się odbyć zgodnie z przepisami. Wizz, w przeciwieństwie do tradycyjnych linii, nie zapewnia załodze nocowań w hotelach - wracają one wieczorami do swoich baz.
gość_626a0 2019-10-07 23:10   
gość_626a0 - Profil gość_626a0
gość_659f8: Nie jestem przekonany czy w Egilsstadir jest tyle miejsc noclegowych żeby wystarczyło na dwa arbuzy. Nawet jeśli by się tyle znalazło, to przewiezienie 450 osób z lotniska do miejsc noclegowych (celowo nie piszę hoteli) też nie byłoby trywialne. Kolejne pytanie to czy czas pracy pilotów by "puścił" następnego dnia jeśli by się pogoda poprawiła. Pomijam już fakt, że posypałoby to siatkę połączeń z dwóch lotnisk następnego dnia, co dotknęłoby kolejnych pasażerów.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama