Plan naprawczy Thai Airways nie sprawdza się

Krzysztof Loga Sowiński - Profil Krzysztof Loga Sowiński
04 października 2019 11:30
Thai Airways International spodziewa się w tym roku straty netto w wysokości ponad 10 mld bahtów (ok. 298 mln euro). Plan naprawy sytuacji finansowej przewoźnika zainicjowany rok temu nie działa.
Reklama

Według lokalnych mediów wiceminister transportu Tajlandii Senneam Thaworn wyraził zaniepokojenie losami narodowego przewoźnika Thai Airways International, który w pierwszym półroczu 2019 r. poniósł stratę netto w wysokości ponad 6 mld bahtów (ok. 179 mln euro). Zdaniem ministra wydaje się, że program uzdrowienia finansów przewoźnika wdrożony prawie rok temu nie zadziałał.

Thaworn poddał kierownictwo Thai Airways ostrej krytyce stwierdzając, że sytuacja finansowa przewoźnika jest krytyczna. Wyraził też wątpliwość, co do kompetencji i świadomości problemu zarządu linii lotniczej. Pomimo obietnicy wyciągnięcia narodowego przewoźnika z kłopotów, Thaworn ostrzegł kierownictwo Thai Airways, że zwiększenia płynności firmy za pomocą pożyczki rządowej w wysokości 50,8 mld bahtów (ponad 1,5 mld euro) musi zostać dokładnie przemyślane, bo chodzi o pieniądze podatników. Wniosek o pożyczkę został już przesłany do tajskiego ministerstwa finansów.


Jeśli pożyczka zostanie udzielona, ​​32 mld bahtów (ponad 953 mln euro) zostanie przeznaczone na kapitał obrotowy. Nie jest też jasne w jaki sposób przewoźnik zamierza sfinansować zakup 38 nowych samolotów o wartości 156 mld bahtów (4,6 mld euro). Rząd nie otrzymał jeszcze od Thai Airways długoterminowego biznes planu dotyczącego wykorzystania nowych samolotów. Nie wiadomo też jaką strategię marketingową linia zamierza przyjąć w celu konkurowania z tanimi liniami lotniczymi.

Thai Airways International jest narodowym przewoźnikiem Tajlandii. Obecnie w skład jego floty wchodzi 77 szerokokadłubowych samolotów, zarówno Boeinga, jak i Airbusa. W 2017 r. przychody ze sprzedaży Thai Airways wyniosły 191 mld bahtów (ok. 5,7 mld euro). Tajska linia jest jedynym właścicielem przewoźnika Thai Smile oraz udziałowcem w Nok Air.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama