Na ratunek XL Airways France
Inwestor, który chciał przejąć francuską linię lotniczą Aigle Azur, złożył w ostatniej chwili ofertę nabycia taniego, długodystansowego przewoźnika XL Airways France.
Reklama
Jak podaje Air Transport World firma inwestycyjna Lu Azur, która posiadała 20 proc. akcji zlikwidowanego przewoźnika Aigle Azur, złożyła propozycje uratowania XL Airways France tuż przed planowaną przez sąd decyzją. Francuski sąd analizuje ofertę i ma wydać postanowienie w tej sprawie jeszcze dzisiaj (4.10).
Zgodnie z planem Lu Azur zatrudni 276 pracowników XL Airways, czyli prawie połowę obecnego stanu zatrudnienia spółki. W tej grupie znajdą się załogi dwóch airbusów A330, które mają być wykorzystane do wznowienia operacji XL Airways. W późniejszym terminie XL Airways ma starać się o pozyskanie dodatkowych samolotów w formule wet lease, aby móc obsłużyć w letnim szczycie przewozowym kierunki do Stanów Zjednoczonych.
Szef Lu Azur, Philippe Bohn, powiedział, że decyzja innego francuskiego sądu o likwidacji Aigle Azur była „absolutnym nonsensem” i w związku z nią postanowił przyjrzeć się sytuacji XL Airways. Lu Azur jest gotowy do zainwestowania 30 mln euro. Na początek inwestor chce przejąć dwa samoloty XL Airways jednocześnie pozbywając się drogich umów leasingowych i maszyn niespełniających standardów kabinowych oraz zamykając nierentowne kierunki, w tym Reunion, Martynikę i Gwadelupę.
XL Airways France zawiesiły wszystkie rejsy od 30 września do 7 października br. w oczekiwaniu na decyzję sądu. Przewoźnik latał z paryskiego lotniska Charlesa de Gaulle oraz z kilku innych francuskich miast do portów w USA, na Karaibach i na wyspie Reunion na Oceanie Indyjskim. Flota XL Airways składa się z czterech samolotów Airbus A330. Właścicielem XL Airways jest firma DreamJet Participations, która posiada również biznesową linię lotniczą La Compagnie.