Qantas prezentuje nowe wnętrze A380

Jakub Kolanko - Profil Jakub Kolanko
03 października 2019 09:15
4 komentarze
Podczas gdy użytkownicy modelu A380 zapowiadają zakończenie użytkowania największego pasażerskiego odrzutowca świata, australijski Qantas przedstawia wnętrze swoich maszyn po kapitalnym remoncie.
Reklama

Przewoźnik ogłosił plany odnowienia airbusów w sierpniu 2018 r. W poniedziałek (30.09) po odnowieniu do służby powrócił pierwszy egzemplarz A380, o numerze rejestracyjnym VH-OQK. Qantas spodziewa się odbierać odświeżone A380 regularnie do końca następnego roku, w tym jeszcze dwa kolejne przed końcem 2019 r. Do remontu pozostało 11 sztuk A380. Remont każdego samolotu zajmuje około ośmiu tygodni. Najprawdopodobniej następnym odnowionym A380 będzie maszyna oznaczona jako VH-OQL.

Modernizacja samolotu odbyła się w zakładach obsługi technicznej Airbusa w Dreźnie, skąd VH-OQK odleciał do Londynu–Heathrow by odbyć stamtąd rozkładowy lot QF2 do Sydney z międzylądowaniem w Singapore–Changi.

A380 jest kluczową częścią naszej floty dalekiego zasięgu, a dzięki programowi modernizacji klienci będą mogli cieszyć się wszystkim, co samolot ma do zaoferowania, jeszcze przez wiele lat. Współpracując z Airbusem, byliśmy w stanie efektywniej wykorzystać przestrzeń kabiny i poprawić ekonomikę samolotu, zapewniając jednocześnie lepsze wrażenia z podróży w każdej części samolotu – powiedział Alan Joyce, dyrektor generalny Qantas.


Z tyłu górnego pokładu A380 zniknęła niewielka kabina z fotelami w klasie ekonomicznej, która była przez pasażerów bardzo lubiana. W konsekwencji podróżujący znajdą miejsce jedynie na głównym pokładzie, a liczba miejsc w najniższej klasie podróży zmniejszyła się z 371 do 341. Jak wymienia Alan Joyce, pasażerowie otrzymają ulepszone fotele, unowocześniony system rozrywki pokładowej i nową paletę kolorów wnętrza.

Co może dziwić, Qantas nie zdecydował się na zamontowanie w A380 sprzętu umożliwiającego korzystanie z łączności WiFi podczas lotu. Wprowadzenie takiej usługi było przez pasażerów oczekiwane, zważając na to, że samoloty obsługują 23-godzinne loty pomiędzy Australią a Wielką Brytanią. Może to wynikać z tego, że Qantas planuje uruchomienie ultradługich lotów z Sydney i Melbourne do Londynu i Nowego Jorku w perspektywie najbliższych 3-4 lat. Bezpośrednie loty będą odbywać się innymi, nowymi maszynami.


Klasa ekonomiczna premium została przeniesiona na górny pokład, gdzie niegdyś znajdowała się część kabiny ekonomicznej. Jednocześnie liczba miejsc została w tej klasie podróży zwiększona z 35 do 60. Zamontowane fotele są nieco szersze od starych. Podobne fotele klasy ekonomicznej premium można zobaczyć w B787-9 służącym w Qantas.

Klasa biznes urosła z 64 do 70 miejsc i została nazwana Business Suites. Oferuje teraz podobny produkt do modeli B787-9 i A330 w barwach Qantas, gdzie także zastosowano wygodny układ 1-2-1. Klasa biznesowa została podzielona na dolny pokład, gdzie znalazło się 20 miejsc oraz górny – 50 miejsc.


Na dolnym pokładzie, z przodu kabiny, znajduje się pierwsza klasa. Niezmienna pozostała liczba pasażerów mogących odbyć podróż w najwyższej klasie podróży – 14. Qantas, będąc pewnym swojego produktu, nie zdecydował się tutaj na radykalne zmiany. Kolorystyka kabiny została zsynchronizowana z wyglądem nowych saloników Qantas dedykowanych dla pasażerów pierwszej klasy. Wprowadzono nowe menu do kontroli fotela, świeże tkaniny i większy ekran odpowiedzialny za rozrywkę podczas lotu.

Airbusy A380 po raz pierwszy pojawiły się w Qantas w 2008 r. Po ponad 10 latach służby naturalnym wydaje się odświeżenie wnętrz flagowych samolotów, tym bardziej że przewoźnik planuje latać nimi jeszcze przynajmniej przez kolejną dekadę.


Przypomnijmy, że wiele linii nie podchodzi do kwestii dalszego wykorzystywania A380 tak optymistycznie. W listopadzie 2018 r. Air France zapowiedział zredukowanie floty airbusów A380 z dziesięciu do pięciu egzemplarzy. Powodami są wysokie koszty eksploatacji, a także duża suma pieniędzy jaka potrzebna byłaby do modernizacji tak licznej floty. Na podobne rozwiązanie zdecydowała się niemiecka Lufthansa, która ogłosiła plany wycofania sześciu airbusów A380 do 2023 r. Inni przewoźnicy zapowiedzieli całkowite usunięcie największych samolotów pasażerskich świata. Qatar Airways ogłosił, że do 2024 r. wycofa ze swojej floty wszystkie superjumbo. Decyzja Airbusa o zakończeniu produkcji modelu A380 wydaje się więc naturalną koleją rzeczy.

Fot.: materiały prasowe, Qantas, M. Harkin
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_0ba5f 2019-10-05 10:57   
gość_0ba5f - Profil gość_0ba5f
Niedługo lot tym samolotem stanie się egzotycznym rarytasem za który trzeba będzie więcej zapłacić.
gość_da053 2019-10-04 21:26   
gość_da053 - Profil gość_da053
gość_52784 linia specjalnie dla ciebie odnowiła kabinę z tyłu samolotu

gość_52784 2019-10-03 17:01   
gość_52784 - Profil gość_52784
czy te malowanie z okazji rozpoczecia lotów SYD-KRK?
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama