Gdańskie lotnisko wygrywa kolejny proces o odszkodowanie

Mirosław Pachowicz - Profil Mirosław Pachowicz
01 października 2019 08:40
2 komentarze
Sąd Okręgowy w Gdańsku oddalił kolejne powództwo przeciwko portowi lotniczemu. Sprawa dotyczyła zmniejszenia wartości nieruchomości zlokalizowanej w Obszarze Ograniczonego Użytkowania (OOU) - strefa B. Właściciele żądali 100 tys.
Reklama

Z uzasadnienia sędzi Weroniki Klawonn wynika, że odszkodowanie nie należy się, bo zgodnie z opinią biegłego, wprowadzenie uchwały Sejmiku Pomorskiego o utworzeniu OOU nie spowodowało negatywnej reakcji rynku. Dodatkowo dodano, że odszkodowania nie należą się tylko z powodu samego hałasu samolotów. Był to główny argument, na który powoływał się powód.

To kolejna sprawa, którą wygrało gdańskie lotnisko. Wcześniejsza, w której wyrok zapadł na początku września, została wytoczona przez mieszkańca Rębiechowa, który oczekiwał od portu wypłaty 76 tys. odszkodowania. Uważał bowiem, że o taką kwotę zmniejszyła się wartość jego nieruchomości. Sąd oddalił wtedy powództwo argumentując, że skutkiem uchwały sejmiku nie było ograniczenie korzystania z nieruchomości, tym samym trudno mówić o spadku jej wartości.


Jak twierdzi gdańskie lotnisko, od momentu wprowadzenia uchwały o OOU w 2016 r. do portu wpłynęło 5 tys. roszczeń. Skarżący twierdzą, że ich domy, mieszkania i lokalne usługowe straciły na wartości wskutek jej wprowadzenia. Dotychczas zawarto kilkadziesiąt ugód z właścicielami obiektów lub działek zlokalizowanych w tzw. strefie A. Mieści się ona najbliżej lotniska i obowiązują w niej ograniczenia dotyczące warunków technicznych budynków w zakresie akustyki. W tych przypadkach lotnisko nie kwestionuje także swojej odpowiedzialności. W sądach jest z kolei ok. 300 spraw dotyczących nieruchomości zlokalizowanych w strefie B. Jak dotąd trzy z czterech zakończyły się wyrokami na korzyść lotniska. Wszystkie wyroki są nieprawomocne. W przypadku obu spraw rozstrzygniętych we wrześniu, powodzi zostali obciążeni kosztami procesowymi, które wyniosły odpowiednio 6 i 5,5 tys. zł.

fot. Dominik Sipinski
Reklama

Ostatnie komentarze

gość_0249c 2019-10-01 12:41   
gość_0249c - Profil gość_0249c
Pazerny traci 2 razy (chyba, że jest prawnikiem, który reprezentuje te osoby - wtedy zysk gwarantowany :) )
adam7691 2019-10-01 10:19   
adam7691 - Profil adam7691
Myślałem, że nigdy tego nie napiszę ale muszę: Brawo sąd.

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama