×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Gdańskie lotnisko wygrywa kolejny proces o odszkodowanie


Sąd Okręgowy w Gdańsku oddalił kolejne powództwo przeciwko portowi lotniczemu. Sprawa dotyczyła zmniejszenia wartości nieruchomości zlokalizowanej w Obszarze Ograniczonego Użytkowania (OOU) - strefa B. Właściciele żądali 100 tys.


Z uzasadnienia sędzi Weroniki Klawonn wynika, że odszkodowanie nie należy się, bo zgodnie z opinią biegłego, wprowadzenie uchwały Sejmiku Pomorskiego o utworzeniu OOU nie spowodowało negatywnej reakcji rynku. Dodatkowo dodano, że odszkodowania nie należą się tylko z powodu samego hałasu samolotów. Był to główny argument, na który powoływał się powód. 

To kolejna sprawa, którą wygrało gdańskie lotnisko. Wcześniejsza, w której wyrok zapadł na początku września, została wytoczona przez mieszkańca Rębiechowa, który oczekiwał od portu wypłaty 76 tys. odszkodowania. Uważał bowiem, że o taką kwotę zmniejszyła się wartość jego nieruchomości. Sąd oddalił wtedy powództwo argumentując, że skutkiem uchwały sejmiku nie było ograniczenie korzystania z nieruchomości, tym samym trudno mówić o spadku jej wartości. 


Jak twierdzi gdańskie lotnisko, od momentu wprowadzenia uchwały o OOU w 2016 r. do portu wpłynęło 5 tys. roszczeń. Skarżący twierdzą, że ich domy, mieszkania i lokalne usługowe straciły na wartości wskutek jej wprowadzenia. Dotychczas zawarto kilkadziesiąt ugód z właścicielami obiektów lub działek zlokalizowanych w tzw. strefie A. Mieści się ona najbliżej lotniska i obowiązują w niej ograniczenia dotyczące warunków technicznych budynków w zakresie akustyki. W tych przypadkach lotnisko nie kwestionuje także swojej odpowiedzialności. W sądach jest z kolei ok. 300 spraw dotyczących nieruchomości zlokalizowanych w strefie B. Jak dotąd trzy z czterech zakończyły się wyrokami na korzyść lotniska. Wszystkie wyroki są nieprawomocne. W przypadku obu spraw rozstrzygniętych we wrześniu, powodzi zostali obciążeni kosztami procesowymi, które wyniosły odpowiednio 6 i 5,5 tys. zł. 

fot. Dominik Sipinskigość_7f1ca - Profil
gość_7f1ca
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie