PPL ogłosił przetarg na budowę terminalu w Radomiu

Krzysztof Loga Sowiński - Profil Krzysztof Loga Sowiński
30 września 2019 12:57
6 komentarzy
Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze” (PPL) ogłosiło dziś (30.09) przetarg na budowę terminalu Portu Lotniczego Warszawa Radom im. Bohaterów Radomskiego Czerwca 1976 roku.
Reklama

Przedmiotem zamówienia będzie wybudowanie obiektu o powierzchni 30 tys. m.kw., w którym znajdzie się 30 stanowisk check-in, dziewięć punktów kontroli bezpieczeństwa, zaś po osiem – kontroli dokumentów przy wylotach i przylotach. Ponadto w terminalu będzie 10 bramek wylotowych i trzy karuzele do odbioru bagażu.


W budynku będzie także duża strefa komercyjna z punktami gastronomicznymi i handlowymi. Na składanie ofert w przetargu przewidziano 21 dni, a Porty Lotnicze chcą wybrać wykonawcę terminala ok. połowy grudnia br., zaś umowa zostałaby podpisana na początku stycznia przyszłego roku - po zakończeniu ewentualnej procedury odwoławczej. Zgodnie z tym harmonogramem budowa terminala zakończy się w czwartym kwartale 2020 roku.

Terminal w Radomiu będzie najnowocześniejszym obiektem tego typu w Polsce. Budynek ma być przygotowany na przyjęcie 3 mln pasażerów rocznie. W przyszłości, gdy zajdzie taka potrzeba, będzie go można rozbudować nawet do 9 mln pasażerów. Radom przejmie część ruchu lotniczego z Okęcia, chodzi o loty czarterowe i niskokosztowe, gdyż na Lotnisku Chopina trzeba zwolnić miejsce dla pasażerów tranzytowych, których liczba szybko rośnie. Bez tego nie będzie możliwe także uruchamianie nowych połączeń z i do Warszawy przez LOT.

Budowa cywilnego lotniska w Radomiu odbywa się w ekspresowym tempie i port będzie gotowy ledwie dwa lata od przejęcia przez PPL zarządzania tym terenem. Aktualnie na lotnisku prowadzone są prace związane z przebudową i wydłużeniem drogi startowej z 2000 m do 2500 m wraz z urządzeniami nawigacyjnymi i systemami bezpieczeństwa dla startujących i lądujących maszyn. Dzięki temu w Radomiu będą mogły być odprawiane samoloty najpopularniejszych typów: Boeing B737 i Airbus A320.


Do dziś PPL podpisało 5 umów z wykonawcami prac na lotnisku w Radomiu na łączną kwotę ponad 154 mln zł. Przedmiotem umów są:
  • Wykonanie projektu budowlanego wraz z Programem Funkcjonalno - Użytkowym (PF-U) towarzyszących obiektów kubaturowych dla Lotniska Radom-Sadków.
  • Wykonanie projektu budowlanego wraz z PF-U dróg kołowania oraz płyt postojowych.
  • Wykonanie projektu budowlanego wraz z PF-U w zakresie parkingów, dróg miejskich, miejsc postojowych i dworców.
  • Wykonanie projektu budowlanego wraz z PF-U budowy terminala dla lotniska Radom-Sadków.
  • Opracowanie dokumentacji projektowej i realizacja robót budowlanych dla inwestycji polegającej na przebudowie i wydłużeniu drogi startowej lotniska w Radomiu.
Prezes PPL Mariusz Szpikowski w wywiadzie dla Pasazer.com stwierdził, że spodziewa się otwarcia portu na Sadkowie na wiosnę 2021 r., czyli w trakcie letniego sezonu lotniczego, w którym odbywa się najwięcej operacji czarterowych.
Ten artykuł powstał na podstawie materiałów prasowych nadesłanych do redakcji przez podmiot trzeci. Portal Pasazer.com nie bierze odpowiedzialności za merytoryczną treść artykułu, którego nie jest autorem.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_cb730 2019-10-07 15:17   
gość_cb730 - Profil gość_cb730
Mam nadzieje, ze ktos kiedys odpowie za to wyrzucanie piniedzy w bloto...
gość_071df 2019-10-07 13:43   
gość_071df - Profil gość_071df
Lepiej niech ten ... do tego tematu szerzej się wypowie (...)

zobacz link
gość_76b18 2019-10-02 16:03   
gość_76b18 - Profil gość_76b18
My obywatele domagamy się budowy lotnisk w Pionkach, Zwoleniu, Kozienicach, Jedlińsku a jeszcze nagrody Nobla z ekonomii dla tych, którzy zadecydowali o budowie lotniska w Radomiu
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama