Ryanair, Wizz Air i easyJet chcą latać do Petersburga

Piotr Golianek - Profil Piotr Golianek
27 września 2019 09:15
5 komentarzy
Europejscy przewoźnicy niskokosztowi, Ryanair, Wizz Air i easyJet, złożyli wnioski o wydanie zgody na wykonywanie połączeń z lotniska Pułkowo w Petersburgu, w ramach tzw. siódmej wolności lotniczej.
Reklama
Jak pisze rosyjski serwis "RU Aviation", europejskie lowcosty mogłyby przyciągnąć do 2025 r. dodatkowe 6 mln turystów rocznie. Rosyjskie lotnisko spodziewa się największego wzrostu ruchu pasażerskiego z Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii, Włoch i Hiszpanii. Oprócz tego chęć lotów z Petersburga do Stanów Zjednoczonych wyraziła nieznana linia z krajów WNP.

Lotnisko spodziewa się większego popytu ze strony przewoźników, ponieważ trzy linie jako pierwsze złożyły wniosek, zanim oficjalnie ogłoszono, że z portu będą możliwe loty realizowane z tzw. siódmą wolność lotniczą. Będzie ona obowiązywała przez pięć lat i w tym czasie przewoźnicy będą mogli przylatywać i odlatywać do Petersburga bez międzylądowania na lotnisku w kraju, w którym są zarejestrowani.

Spółka zarządzająca lotniskiem, Northern Capital Gateway, zwróciła się już do rosyjskich władz o zatwierdzenie tras do 33 krajów, a rozmowy na ten temat są w toku. Zagraniczne linie planują wykonywać rejsy przez cały rok. Niektórzy rosyjscy przewoźnicy wyrazili jednak swoje obawy dotyczące przyznania nierosyjskim liniom lotniczym praw przewozowych w ramach siódmej wolności lotniczej, obawiając się, że mogą z nich korzystać tylko w szczycie sezonu letniego.


Oznacza to, że przewoźnicy krajowi musieliby wypełnić tę lukę poza sezonem, w zimie, co spowodowałoby dla nich straty finansowe. Krytycy twierdzą, że rosyjskie linie lotnicze powinny mieć podobne prawa w krajach, w których operatorzy będą korzystać z wolności lotniczej z Pułkowa.

Z danych OAG Schedules Analyser, wynika że, w sezonie zimowym 2019/2020, jedynymi międzynarodowymi połączeniami niskokosztowymi z Petersburga będą trasy do Londynu Luton i Budapesztu (Wizz Air) oraz linii Vueling do Barcelony.

fot. Damian Tobór, mat. prasowe
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_ec29c 2019-09-27 16:49   
gość_ec29c - Profil gość_ec29c
Oczywiście Pies Ogrodnika nie pozwoli na to by Wizz lub Ryan poleciał z Krakowa.

I ja rozumiem problemy z MAX-ami, ale Pies Ogrodnika mógłby obiecać, że sam poleci 3 razy w tygodniu w ciągu 12 miesięcy od otrzymania pierwszego CS300 lub E195-E2. Jakoś do Bukaresztu i Budapesztu w końcu przełamał imposybilizm.
gość_18306 2019-09-27 16:03   
gość_18306 - Profil gość_18306
Będę bezpłatne wizy elektroniczne dla Polaków, ale czy ktokolwiek zechce z lotnisk regionalnych latać do Pitra.
gość_d3a88 2019-09-27 14:53   
gość_d3a88 - Profil gość_d3a88
Na połączenia z Polski raczej bym nie liczył przy obecnych relacjach politycznych.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy