Air Serbia czasowo zawiesza loty za ocean

Jakub Kolanko - Profil Jakub Kolanko
25 września 2019 10:15
2 komentarze
We wtorek (24.09) narodowy serbski przewoźnik poinformował, że czasowo zawiesza swoje flagowe loty z Belgradu do Nowego Jorku–JFK. Jest to jedyne połączenie dalekodystansowe obsługiwane przez Air Serbia.
Reklama

Ostatni lot przed przerwą odleciał z belgradzkiego portu lotniczego im. Nikoli Tesli w poniedziałek 23 września, natomiast najbliższy kolejny lot zaplanowany jest na 7 października br. Zawieszenie jest związane z koniecznością przeglądu samolotu obsługującego połączenie. Airbus A330-200 o numerze rejestracyjnym YU-ARA to jedyna maszyna w posiadaniu Air Serbia będąca w stanie obsłużyć loty za ocean.

Dotychczas w podobnych sytuacjach Air Serbia wynajmowała na czas niezbędnych prac konserwacyjnych zastępczą maszynę od Etihad Airways – narodowego przewoźnika Zjednoczonych Emiratów Arabskich i jednocześnie swojego partnera i współwłaściciela. Pozwalało to na kontynuowanie połączeń do Stanów Zjednoczonych przez cały czas. Ostatni raz taka sytuacja miała miejsce w styczniu 2019 r. – wtedy loty za ocean wykonywał w zastępstwie A330 wynajęty właśnie od Etihad.


Jak sugerują media branżowe, niepodjęcie podobnej decyzji tym razem, może sugerować niezadowalające wyniki finansowe trasy. Zwraca się także uwagę na to, że loty zostały zawieszone nagle, oraz że stało się to nie w zimie, a w czasie wciąż wzmożonych podróży lotniczych. Portal Ex-Yu Aviation już kilka miesięcy temu informował, że Air Serbia odnotowuje spadek liczby pasażerów pomiędzy Belgradem a nowojorskim JFK.

Jako przyczyny takiego stanu rzeczy można wymienić m. in. intensywną konkurencję na trasach do Ameryki Północnej ze strony zachodnioeuropejskich przewoźników, mało atrakcyjny rozkład oferowany przez Air Serbię czy znikomą współpracę z innymi liniami. Serbski przewoźnik nie jest bowiem zrzeszony w żadnym z sojuszy lotniczych. Wiele do życzenie pozostawia także siatka regionalna, która mogłaby zasilać loty do USA.


Długodystansowe loty z Belgradu do Nowego Jorku będą obsługiwane w październiku br. 3 razy w ciągu tygodnia, w listopadzie liczba ta spadnie do 2. W sezonie letnim loty na JKF odbywają się do 6 razy w tygodniu. Obecnie jest to jedyne dalekodystansowe połączenie w siatce Air Serbia, jednak już wkrótce zainaugurowane mogą zostać loty z Serbii do chińskiej stolicy, o czym pisaliśmy niedawno.

Obok typowo wakacyjnego połączenia pomiędzy chorwackim Dubrownikiem a Filadelfią, które American Airlines obsługiwać będzie codziennie już od najbliższego sezonu letniego, nowojorskie loty od Air Serbia są obecnie jedynym bezpośrednim połączeniem pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a krajami byłej Jugosławii.

Fot.: Air Serbia, materiały prasowe
Reklama

Ostatnie komentarze

gość_41bb9 2019-09-25 14:50   
gość_41bb9 - Profil gość_41bb9
Czyzby kolejny bankrut ?
gość_8cd7d 2019-09-25 11:28   
gość_8cd7d - Profil gość_8cd7d
Dziwne, że na czas przeglądu Etihad nie dał im innego A330 w zastępstwie. Podejrzewam, że tak spory przewoźnik pewnie ma kilka na rezerwie.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama