Polska bliska spełnienia wymogów programu bezwizowego do USA. Bez wiz najwcześniej pod koniec roku

Piotr Golianek - Profil Piotr Golianek
23 września 2019 19:19
5 komentarzy
Polska zanotowała rekordowo niski poziom odmów wydania wiz turystyczno-biznesowych (B1/B2) do Stanów Zjednoczonych. Oznacza to, że polscy obywatele już niedługo będą mogli podróżować do USA bez wiz.
Reklama

Jak donosi portal "Onet.pl" odsetek odmów wyniósł 2,8 proc., czyli był mniejszy od wymaganego progu o 0,2 p.p. Polska nie może przekroczyć 3-proc. poziomu odmów do końca obecnego roku podatkowego w Stanach Zjednoczonych, czyli do 30 września br. Zważywszy, że do końca miesiąca został już tylko tydzień, ryzyko przekroczenia progu jest praktycznie znikome.

Po ustaleniu finalnego wyniku rozpocznie się faktyczny proces wdrożeniowy do programu bezwizowego. Pierwsi polscy obywatele będą mogli polecieć do Stanów bez wiz najwcześniej pod koniec grudnia br.

Przypominam jednak, że proces wdrożeniowy trwa od trzech do sześciu miesięcy. Dotrzymam zatem mojej obietnicy, ponieważ cała reszta, nawet jeśli zakończy się w 2020 roku, będzie tylko biurokratyczną formalnością – mówiła wcześniej Georgette Mosbacher, ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce.

W ubiegłym tygodniu, Rafał Milczarski, prezes LOT-u stwierdził, że w połowie października br. narodowy przewoźnik powinien poinformować o rozpoczęciu rejsów do kolejnego miasta w USA. Decyzja miała zapaść w zależności od zapowiadanego już kilkakrotnie zniesienia wiz amerykańskich dla Polaków.

W lipcu br informowaliśmy także, że Mosbacher, potwierdziła to w rozmowie z tygodnikiem "Do Rzeczy", że w 2020 r. Polska wejdzie do programu Visa Waiver. Kilka dni temu krajowe media obiegła informacja, że Donald Trump ma podczas pobytu w Warszawie ogłosić nominację Polski do programu ruchu bezwizowego. Ostatecznie prezydent został zastąpiony przez swojego pierwszego zastępcę.


Warto przypomnieć, że zakwalifikowanie się przez Polskę do programu ruchu bezwizowego Visa Waiver nie będzie oznaczać darmowego ani pewnego wstępu na terytorium Stanów Zjednoczonych. Po przylocie na lotnisko w USA nadal podlegamy kontroli ze strony amerykańskiego urzędu imigracyjnego. Dodatkowo przed wyjazdem będzie trzeba wystąpić o tzw. autoryzację ESTA, która jest wydawana odpłatnie i ma dwuletnią ważność.

fot. mat. prasowe


Ostatnie komentarze

 - Profil gość
adam7691 2019-09-24 13:57   
adam7691 - Profil adam7691
gość_595c0: zejdź na ziemię
gość_9a53e 2019-09-24 13:24   
gość_9a53e - Profil gość_9a53e
W końcu! Polacy bᶒdᶏ mogli zobaczyć na własne oczy jak ich dyskryminujᶏ w USA.
gość_595c0 2019-09-24 10:27   
gość_595c0 - Profil gość_595c0
Ale super! Po Polexicie będzie można za dwa tysiące polecieć do USA, by popracować nielegalnie na zmywaku w Maku! Co prawda, teraz przelot do dowolnego kraju UE kosztuje grosze i w całej UE mogę pracować w swoim zawodzie za judaszowe euro ale co tam trzeba wstać z kolan!!
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy