×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Polska bliska spełnienia wymogów programu bezwizowego do USA. Bez wiz najwcześniej pod koniec roku


Polska zanotowała rekordowo niski poziom odmów wydania wiz turystyczno-biznesowych (B1/B2) do Stanów Zjednoczonych. Oznacza to, że polscy obywatele już niedługo będą mogli podróżować do USA bez wiz.


Jak donosi portal "Onet.pl" odsetek odmów wyniósł 2,8 proc., czyli był mniejszy od wymaganego progu o 0,2 p.p. Polska nie może przekroczyć 3-proc. poziomu odmów do końca obecnego roku podatkowego w Stanach Zjednoczonych, czyli do 30 września br. Zważywszy, że do końca miesiąca został już tylko tydzień, ryzyko przekroczenia progu jest praktycznie znikome. 

Po ustaleniu finalnego wyniku rozpocznie się faktyczny proces wdrożeniowy do programu bezwizowego. Pierwsi polscy obywatele będą mogli polecieć do Stanów bez wiz najwcześniej pod koniec grudnia br.   

– Przypominam jednak, że proces wdrożeniowy trwa od trzech do sześciu miesięcy. Dotrzymam zatem mojej obietnicy, ponieważ cała reszta, nawet jeśli zakończy się w 2020 roku, będzie tylko biurokratyczną formalnością – mówiła wcześniej Georgette Mosbacher, ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce.

W ubiegłym tygodniu, Rafał Milczarski, prezes LOT-u stwierdził, że w połowie października br. narodowy przewoźnik powinien poinformować o rozpoczęciu rejsów do kolejnego miasta w USA. Decyzja miała zapaść w zależności od zapowiadanego już kilkakrotnie zniesienia wiz amerykańskich dla Polaków.

W lipcu br informowaliśmy także, że Mosbacher, potwierdziła to w rozmowie z tygodnikiem "Do Rzeczy", że w 2020 r. Polska wejdzie do programu Visa WaiverKilka dni temu krajowe media obiegła informacja, że Donald Trump ma podczas pobytu w Warszawie ogłosić nominację Polski do programu ruchu bezwizowego. Ostatecznie prezydent został zastąpiony przez swojego pierwszego zastępcę.


Warto przypomnieć, że zakwalifikowanie się przez Polskę do programu ruchu bezwizowego Visa Waiver nie będzie oznaczać darmowego ani pewnego wstępu na terytorium Stanów Zjednoczonych. Po przylocie na lotnisko w USA nadal podlegamy kontroli ze strony amerykańskiego urzędu imigracyjnego. Dodatkowo przed wyjazdem będzie trzeba wystąpić o tzw. autoryzację ESTA, która jest wydawana odpłatnie i ma dwuletnią ważność. 

fot. mat. prasowe

gość_7973b - Profil
gość_7973b
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie