Kraków lotniskiem koordynowanym

Krzysztof Loga Sowiński - Profil Krzysztof Loga Sowiński
24 września 2019 08:15
5 komentarzy
Od 29 marca 2020 r., czyli od następnego sezonu letniego, Międzynarodowy Port Lotniczy im. Jana Pawła II Kraków - Balice będzie koordynowany. Innymi słowy sloty dla linii lotniczych będzie przydzielał niezależny koordynator.
Reklama

Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego (ULC), Piotr Samson, podjął decyzję o wprowadzeniu całorocznej koordynacji rozkładów lotów w porcie lotniczym w Krakowie od dnia 29 marca 2020 r. W związku z tym postanowieniem na dzień 14 października 2019 r. w Hotelu Hilton Garden Inn Kraków Airport zostało zwołane posiedzenie założycielskie Komitetu Koordynacyjnego Portu Lotniczego Kraków-Balice.

Do udziału w posiedzeniu uprawnione są podmioty wymienione w § 3 ust.1 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 30 kwietnia 2004 r. w sprawie tworzenia i działania komitetów oraz współdziałania i konsultacji w porcie lotniczym, czyli zarządzający lotniskiem, organy służb ruchu lotniczego, linie lotnicze lub reprezentujące je organizacje oraz firmy świadczące obsługę naziemną. Wpisu na listę członków Komitetu Koordynacyjnego dokonuje przedstawiciel prezesa ULC, a następnie wybrany przez Komitet sekretarz.


Jednocześnie prezes ULC wszczął procedurę wyboru koordynatora rozkładów lotów w krakowskim porcie. Koordynatorem może być zarówno osoba fizyczna, jak i prawna. Od kandydatów wymaga się m.in. przedłożenia planu gospodarczego obejmującego co najmniej pierwszy rok działalności, oświadczenia o niezależności, zaświadczenia o niekaralności za przestępstwa umyślne związane z funkcją, świadectwa pracy lub inne dokumenty potwierdzające posiadanie wiedzy lub doświadczenia w zakresie planowania rozkładów lotów lub siatki połączeń. Chętni do zostania koordynatorem rozkładów lotów w Krakowie powinni przesłać swoje zgłoszenie prezesowi ULC w terminie do 3 października br.

Obecnie w Polsce lotniskami koordynowanymi są tylko warszawskie Okęcie i poznańska Ławica. Koordynatorem rozkładów na obu tych lotniskach jest brytyjska firma Airport Coordination Limited (ACL). Poza portami lotniczymi w Poznaniu i Warszawie ACL obsługuje kilkadziesiąt lotnisk na świecie, w tym tak duże jak Londyn-Heathrow, Dubaj czy Londyn-Gatwick.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kelo 2019-09-30 11:47   
Kelo - Profil Kelo
2 lata później niż planowo...
gość_ec29c 2019-09-30 11:33   
gość_ec29c - Profil gość_ec29c
@gość_04dec

Aż tak źle to chyba nie jest. Po wejściu AA LOT w końcu zrozumiał, że nigdy nie zarobi na przetłaczaniu równowartości kilku Dreamlinerów tygodniowo na trasach z Chicago i NY przez WAW/CPK.

Szkoda, że dopiero wejście AA dokonało cudownego uzdrowienia procesu myślowego w Locie. Gdyby LOT wcześniej w sezonie letnim sam latał np. 7 razy do Chicago i 5 razy do NY oferując niskie ceny za P2P (bo oferując tylko P2P nie musiałby dotować deficytowych przesiadek) to byłby monopolista do dziś.
lysypiotr76 2019-09-30 11:23   
lysypiotr76 - Profil lysypiotr76
RDOŚ w Kielcach wydała pozytywną decyzję środowiskową dla budowy nowej drogi startowej w Krakowie. Nie uwzględniono żadnych argumentów okolicznych mieszkańców.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama