Kraków lotniskiem koordynowanym
Od 29 marca 2020 r., czyli od następnego sezonu letniego, Międzynarodowy Port Lotniczy im. Jana Pawła II Kraków - Balice będzie koordynowany. Innymi słowy sloty dla linii lotniczych będzie przydzielał niezależny koordynator.
Reklama
Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego (ULC), Piotr Samson, podjął decyzję o wprowadzeniu całorocznej koordynacji rozkładów lotów w porcie lotniczym w Krakowie od dnia 29 marca 2020 r. W związku z tym postanowieniem na dzień 14 października 2019 r. w Hotelu Hilton Garden Inn Kraków Airport zostało zwołane posiedzenie założycielskie Komitetu Koordynacyjnego Portu Lotniczego Kraków-Balice.
Do udziału w posiedzeniu uprawnione są podmioty wymienione w § 3 ust.1 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 30 kwietnia 2004 r. w sprawie tworzenia i działania komitetów oraz współdziałania i konsultacji w porcie lotniczym, czyli zarządzający lotniskiem, organy służb ruchu lotniczego, linie lotnicze lub reprezentujące je organizacje oraz firmy świadczące obsługę naziemną. Wpisu na listę członków Komitetu Koordynacyjnego dokonuje przedstawiciel prezesa ULC, a następnie wybrany przez Komitet sekretarz.
Jednocześnie prezes ULC wszczął procedurę wyboru koordynatora rozkładów lotów w krakowskim porcie. Koordynatorem może być zarówno osoba fizyczna, jak i prawna. Od kandydatów wymaga się m.in. przedłożenia planu gospodarczego obejmującego co najmniej pierwszy rok działalności, oświadczenia o niezależności, zaświadczenia o niekaralności za
przestępstwa umyślne związane z funkcją, świadectwa pracy lub inne dokumenty potwierdzające posiadanie wiedzy lub doświadczenia
w zakresie planowania rozkładów lotów lub siatki połączeń. Chętni do zostania koordynatorem rozkładów lotów w Krakowie powinni przesłać swoje zgłoszenie prezesowi ULC w terminie do 3 października br.
Obecnie w Polsce lotniskami koordynowanymi są tylko warszawskie Okęcie i poznańska Ławica. Koordynatorem rozkładów na obu tych lotniskach jest brytyjska firma Airport Coordination Limited (ACL). Poza portami lotniczymi w Poznaniu i Warszawie ACL obsługuje kilkadziesiąt lotnisk na świecie, w tym tak duże jak Londyn-Heathrow, Dubaj czy Londyn-Gatwick.