Gauss: Konsolidacja w Europie będzie postępować, ale rynek pozostanie rozdrobniony

Piotr Golianek - Profil Piotr Golianek
24 września 2019 08:02
2 komentarze
Prezes airBaltic, Martin Gauss powiedział podczas wywiadu inauguracyjnego na World Routes 2019 w Adelajdzie, że spodziewa się, że w najbliższych latach w Europie zniknie więcej przewoźników, ale rynek pozostanie rozdrobniony.
Reklama

Dane OAG Schedules Analyser pokazują, że pięć największych europejskich linii lotniczych pod względem oferowania miało w 2018 r. łącznie 30 proc. udziału rynkowego na kontynencie. W przeciwieństwie do Stanów Zjednoczonych, gdzie udział rynkowy pierwszej piątki wynosił 75,2 proc..

- Konsolidacja będzie coraz większa. Jednak to nie będzie tak, jak w USA. Nie sądzę, że dojdziemy do punktu, w którym jest tylko pięć głównych linii lotniczych w Europie. W Europie jest wiele krajów, które nie mają tak bliskich związków jak stany w USA. Oznacza to, że w interesie narodowym leży zapewnienie połączeń lotniczych - powiedział Gauss podczas wywiadu inauguracyjnego na World Routes 2019 w Adelajdzie, cytowany przez Routes Online.


W ciągu ostatnich kilku lat, europejska branża lotnicza straciła kilku przewoźników z powodu bankructw. W 2017 r. upadły m.in. linie airBerlin, Monarch i NIKI. W ubiegłym roku pasażerowie pożegnali linie Primera Air, Cobalt Air, Small Planet i NextJet. W tym roku działalność zakończyły linie bmi Regional, WOW Air oraz niedawno XL Airways (zawiesił działalność) i Thomas Cook. Jak donosi Routes Online, Gauss widzi możliwości konsolidacyjne w liniach, które niedawno posiadały dobra kondycję finansową, a obecnie borykają się z wieloma problemami.

fot. mat. prasowe
Reklama

Ostatnie komentarze

gość_d63d7 2019-09-24 11:11   
gość_d63d7 - Profil gość_d63d7
Beda upadaly kolejne linie.Zaczyna sie robic kryzys gospodarczy w Europie a ten w konsekwencji dotknie tez lotnictwo gdyz spadnie ilosc pasazerow wraz z upadajacymi firmami
adam1987 2019-09-24 09:46   
adam1987 - Profil adam1987
Koniec sezonu i już czwarte bankructwo (Aigle Azur, XL Airways, Thomas Cook, Adria). Konsolidacja będzie jeszcze postępować, choć pewnie ma rację, ze nie aż tak jak w USA. Swoją drogę wydaje mi się, że u nich się ona powoli zmniejsza.
 - Profil
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama