Modlin: Zgromadzenie Wspólników przerwane po raz drugi

20 września 2019 12:33
22 komentarzy
Na początku bieżącego tygodnia wznowione Zgromadzenie Wspólników spółki Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa-Modlin (MPL) zostało po raz kolejny przerwane.
Reklama
Zgromadzenie Wspólników portu lotniczego trwa już od czerwca br. Pierwsza przerwa w posiedzeniu zakończyła się na początku obecnego tygodnia, ale zaraz została zarządzona kolejna. Powodem ogłaszanych przerw jest konflikt pomiędzy samorządem województwa mazowieckiego a Przedsiębiorstwem Państwowym "Porty Lotnicze" (PPL), czyli dwoma kluczowymi udziałowcami modlińskiej spółki.

Przypomnijmy, że spór pomiędzy PPL a samorządem mazowieckim trwa już prawie dwa lata. Marszałek województwa mazowieckiego chce dofinansować lotnisko w celu umożliwienia mu dalszego rozwoju, natomiast PPL wątpi w ekonomiczne podstawy takiej decyzji z uwagi na negatywne uwarunkowania występujące w modlińskim porcie. PPL-owi chodzi przede wszystkim o preferencyjne warunki zaoferowane przez lotnisko w Modlinie Ryanairowi. Według PPL umowa MPL z Ryanairem uniemożliwia osiąganie dobrych wyników finansowych i odstrasza ewentualnych konkurentów Irlandczyków.


Należy też dodać, że zgodnie z umową spółki MPL podejmowanie wszystkich istotnych decyzji wymaga jednomyślności. Takie postanowienie umowy uniemożliwia przegłosowanie mniejszościowych wspólników i powoduje, że w każdej kluczowej kwestii niezbędny jest konsensus wszystkich zainteresowanych. Z tego względu PPL posiadający niewiele ponad 28 proc. udziałów może skutecznie blokować funkcjonowanie spółki.

Przeprowadzona w połowie tego roku procedura due diligenge miała ustalić dwie rzeczy. Po pierwsze ile warta jest spółka MPL, a po drugie czy inwestowanie w nią podmiotów publicznych nie będzie potraktowane, jako niedozwolona pomoc publiczna przez Komisję Europejską (KE). Według oceny EY, firmy, która przeprowadziła ocenę na zlecenie PPL, nowy zastrzyk finansowy nie przeszedłby Testu Prywatnego Inwestora, a wiec inwestycja w MPL wymaga notyfikacji do KE i jej zgody, co może potrwać wiele miesięcy.


Samorządowcy są zdecydowani na wykup udziałów PPL, co potwierdził marszałek Adam Struzik w oświadczeniu dla RadioWarszawa. Z kolei właściciel Lotniska Chopina jeszcze kilka miesięcy temu twierdził, że ewentualne odsprzedanie udziałów spółki nie jest możliwe, bo nie jest znana jej wartość. Po przeprowadzeniu procedury due diligence, ten argument nie jest już jednak aktualny. Jeśli Struzik złoży na piśmie ofertę odkupu udziałów od PPL, tak jak obiecuje, to będzie to ważny krok w kierunku rozwiązania modlińskiego węzła.

Fot.: Materiały prasowe

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_cf95f 2019-09-26 09:39   
gość_cf95f - Profil gość_cf95f
demar ileż fachowej oceny... więc to "wina" FR że lata i konsumuje miejsce? czy może PPLu, że nie pozwala na zwiększenie przepustowości, jednocześnie chcąc bronić LOT i stawiać RDO.
nie podobają się wam stawki na WMI? a ktoś je zna z umowy? jak WAW zmieniło cennik pod jedyną słuszną linię to jakoś cisza o UOKiKu czy niesprawiedliwości. jak jedyna słuszna linia nagina zasady restrykcji nocnych i sama siebie zapycha to też wina wszystkich
gość_99b7c 2019-09-25 16:17   
gość_99b7c - Profil gość_99b7c
W rachube powinna wchodzic LCJ. Juz jest, ma rezerwe, duzy lokalny rynek, oraz coraz leosze polaczenia z WAW.
demar 2019-09-25 11:33   
demar - Profil demar
@mjpx77: a kto miałby być zainteresowany poza R i W? Przecież to jest linia nr 1 i nr 3 w Polsce pod względem liczby pax. A linia nr 2 czyli LOT dominuje na Okęciu...

Oczywiście mniejsze linie w tym czartery też pewnie latałaby z WMI, ale potrzebna jest przepustowość i cywilizowane warunki odprawy pasażerów (tzn. bez nadmiernego tłoku, lepszy dojazd np. koleją, itd.).
I jeszcze jedno - gdy Wizz Air latał z WMI to miał ok. trzy razy mniejszą flotę niż obecnie.
Wcześniej, czy później ograniczenia WAW pod względem rozwoju będą nie do zaakceptowania dla Wizz Air - wtedy na pewno będą rozważać rozdzielenie ruchu do Warszawy na inne lotnisko. Ciekawe jakie?
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy