×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Qatar Airways z ogromną stratą za 2018 r.


Grupa Qatar Airways zanotowała stratę netto wynoszącą 632 mln dolarów za rok finansowy 2018/2019. Mimo wyższych przychodów, wyniki popsuła m.in. straty linii Air Italia.


Przychody Grupy z tytuły przewozów pasażerskich wzrosły o 14 proc. do poziomu 34,1 mld riali katarskich, a przychody z przewozów towarowych wzrosły do nieco ponad 10 mld riali. 

Wyniki finansowe pogorszyły rosnące koszty, w szczególności paliwa lotniczego, które urosły o 36 proc. do poziomu 18,1 mld riali. Łącznie koszty operacyjne wyniosły 50 mld riali. Jak wynika ze skonsolidowanych sprawozdań finansowych firmy, strata operacyjna wyniosła 508 mln dolarów. 

Linia Air Italy wypracowała w poprzednim roku obrotowym stratę w wysokości 542 mln riali, z czego katarska grupa musi pokryć 265,5 mln riali straty. Grupa Qatar Airways objęła 49 proc. udziałów w spółce dominującej Air Italy we wrześniu 2017 r. Włoski przewoźnik zanotował przychody w wysokości 1,2 mld riali. 


Straty poniesione przez włoskiego przewoźnika zostały tylko częściowo skompensowane udziałem w zyskach z tytułu udziału w trzech innych przedsięwzięciach, głównie związanych z zarządzaniem infrastrukturą. Grupa twierdzi, że ma solidną kondycję finansową, pomimo dalszej nielegalnej blokady przestrzeni powietrznej przez kilka państw w regionie Zatoki Perskiej.

Strata netto Grupy w wysokości 2,3 mld riali (632 mln dolarów) jest w opinii prezesa Akbara Al Bakera rozczarowująca. Wynika ona z braku możliwości wykonywania dochodowych tras w regionie w związku z blokada przestrzeni powietrznej, wyższych kosztów paliwa i wahań kursów walutowych. Jednocześnie przewoźnik utrzymuje, że jest optymistycznie nastawiony, co do obecnej perspektywy finansowej. Od czasu rozpoczęcia konfliktu na Bliskim Wschodzie linia uruchomiła loty w 31 nowych kierunkach.

fot. mat. prasowegość_96ee2 - Profil
gość_96ee2
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie