Airbus: Do 2038 r. latać będzie prawie 50 tys. samolotów

Piotr Golianek - Profil Piotr Golianek
19 września 2019 10:07
Airbus na podstawie swoich opracowań szacuje, że do 2038 r. flota samolotów pasażerskich i towarowych podwoi się do poziomu ponad 47,6 tys. maszyn.
Reklama

W raporcie Global Market Forecast (GMF) stwierdzono, że liczba samolotów komercyjnych wzrośnie z prawie 23 tys. obecnie do ponad 47,6 tys. w 2038 r. Przewiduje się, że za dwie dekady w służbie pozostanie 8,4 tys. dotychczas wyprodukowanych samolotów, zaś producenci dostarczą jeszcze 39 tys. nowych statków powietrznych.

Europejski producent uprościł segmentację produktów w swoim portfolio, dzieląc je na trzy kategorie: małych, średnich i dużych samolotów. Co ciekawe airbusy A321 przynależą do grupy małych, ale maszyny w wersji -XLR, są już przypisane do kategorii średnich. Do niej należą także A330, największymi zaś konstrukcjami są A350.

Airbus szacuje, że wyprodukowanych zostanie prawie 30 tys. samolotów małych, 5,4 tys. samolotów średnich oraz 4,1 tys. samolotów dużych. Średni roczny wzrost ruchu lotniczego ma wynosić 4,3 proc. W związku z tym branża będzie potrzebować 550 tys. nowych członków personelu kokpitowego i 640 tys. techników i mechaników lotniczych.


- Roczny wzrost o 4 proc. odzwierciedla odporność lotnictwa na krótkotrwałe wstrząsy gospodarcze i zakłócenia geopolityczne. Gospodarka rozwija się dzięki transportowi lotniczemu. W skali globalnej lotnictwo komercyjne stymuluje wzrost PKB, wykazując ogromne korzyści, jakie nasza działalność przynosi wszystkim społeczeństwom i globalnemu handlowi - mówił Christian Scherer, dyrektor handlowy w Airbusie.

Airbus wierzy, że dzięki programom odnowy flot, nowoczesne konstrukcje takie jak rodziny A220, A320neo, A330ceo oraz A350, przyczynią się do stopniowego obniżenia emisji dwutlenku węgla, aby osiągnąć globalne cele poziomów emisyjności.

fot. mat. prasowe
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama