×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Katowice: Będzie dofinansowanie dla linii kolejowej na lotnisko


Komisja Europejska przyznała dofinansowanie w wysokości 117 mln euro na rewitalizację linii kolejowej nr 182, która przebiega obok katowickiego portu.


Przypomnijmy, że linia kolejowa nr 182 przebiegając równoleżnikowo łączy ze sobą stacje Tarnowskie Góry oraz Zawiercie. Obecnie na odcinku Siewierz - Zawiercie prowadzony jest ruch towarowy - pozostały fragment linii, tj. Tarnowskie Góry - Siewierz ze względu na kradzież szyn i rozebrany wiadukt w okolicach Miasteczka Śląskiego pozostaje nieprzejezdny.

PKP PLK S.A deklarowała w 2017 roku, że po przeprowadzeniu inwestycji prędkość szlakowa dla pociągów pasażerskich będzie wynosić 140 km/h, natomiast dla towarowych 80 km/h. Przedstawione dwa lata temu plany zakładały także elektryfikację linii i uruchamianie każdego dnia 40 pociągów w pierwszym roku eksploatacji. Na potwierdzenie wszystkich parametrów eksploatacyjnych trzeba jednak zaczekać do końca prowadzonych obecnie prac projektowych, które zakończyć się mają do końca br. 


Już teraz można powiedzieć jednak, że inwestycja oznacza nie tylko wprowadzenie wyczekiwanej alternatywy dla transportu drogowego, ale też szybkie i wygodne połączenia zwłaszcza dla mieszkańców Zawiercia, Tarnowskich Gór, z których na lotnisko pociągi dojadą w około 15 minut, czy dla mieszkańców Bytomia, z którego pociągi dotrą do Pyrzowic najprawdopodobniej w maksymalnie 35 minut. Niestety, czas podróży ze stolicy województwa wynosić będzie nieco ponad godzinę, trudno więc uznać to dla mieszkańców Katowic za bardzo atrakcyjną ofertę zwłaszcza, że niedawno uruchomione autobusy ekspresowe już teraz pozwalają z dworca autobusowego w największym mieście metropolii dojechać w ciągu ok. 45 minut. 

Pierwsze pociągi dojadą do lotniska w Pyrzowicach w 2022 roku.

fot. Bartłomiej Morga
gość_5411e - Profil
gość_5411e
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie