airBaltic pierwszą linią lotniczą z certyfikatem MRO dla A220
Łotewskie linie airBaltic przeszły audyt w zakresie procedur podstawowej obsługi technicznej airbusa A220-300. Kontrolę przeprowadził łotewski urząd lotnictwa cywilnego (CAA). airBaltic rozważa oferowanie usług MRO innym operatorom.
Reklama
Zdobyty przez airBaltic certyfikat pozwala linii na przeprowadzanie podstawowych przeglądów serwisowych airbusów A220-300 zgodnie z dyrektywą EASA Part-145. Łotewski przewoźnik to pierwsza linia lotnicza z możliwością obsługi technicznej nowego samolotu Airbusa, a także drugą organizacją na świecie, która może dokonywać takich przeglądów. Pierwszym podmiotem była firma Samco z Maastricht, która jest uprawniona do zapewnienia pełnego zakresu obsługi technicznej A220-300, zarówno zgodnie z EASA Part-145, jak i obsługi bazowej. Wcześniej airBaltic świadczył tylko usługi konserwacji dla samolotów takich jak airbus A220, bombardier Q400 NextGen i boeing 737.
- Uzyskanie certyfikatu konserwacji i obsługi bazowej airbusa A220-300 jest logicznym krokiem dla airBaltic, linii która jest globalnym operatorem A220-300, z 19 samolotami tego typu już we flocie, i która w najbliższej przyszłości zmierza w kierunku floty jednego typu opartej na tych maszynach - skomentował Andris Vaivads, wiceprezes ds. operacji technicznych w airBaltic. - W rezultacie nasza obsługa techniczna stanie się bardziej efektywna pod względem kosztów i czasu. Rozważamy również oferowanie naszych usług serwisowych na całym świecie innym liniom lotniczym obsługującym tego typu samoloty.
Przygotowania airBaltic do możliwości wykonywania podstawowego przeglądu technicznego rozpoczęły się prawie rok temu i obejmowały między innymi dokładną kontrolę zakresu prac konserwacyjnych, zakup niezbędnych materiałów i narzędzi, zatrudnienie i szkolenie nowego personelu, a także przygotowanie odpowiednich warsztatów i ogólny rozwój działu utrzymania floty.
Aktualnie airBaltic posiada flotę składającą się z 39 samolotów - dziewiętnastu airbusów A220-300, ośmiu boeingów 737CL i dwunastu turbośmigłowych bombardierów Q400NextGen.
fot. mat. prasowe