Lufthansa partnerem wystawy "Gdynia-Tel Awiw" w Muzeum POLIN

16 września 2019 10:30
4 komentarze
Lufthansa wspiera wystawę w Muzeum Żydów Polskich POLIN, której założeniem jest zgłębianie podobieństw i różnic między Tel Awiwem i Gdynią. Z kolei jej oddział Cargo bezpiecznie przetransportował dzieła sztuki z Izraela do Europy.
Reklama

Gdynia i Tel Awiw: tysiące kilometrów, które składają się w jedną historię. Co łączy te dwa miasta? Nowa wystawa w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN przyjrzy się historycznym i architektonicznym podobieństwom pomiędzy tymi dwoma młodymi, modernistycznymi miastami. Została ona zorganizowana przy wsparciu Lufthansy, a za bezpieczny transport eksponatów z Tel Awiwu do Europy odpowiada Lufthansa Cargo, jeden z czołowych przewoźników powietrznych na świecie. Muzeum powierzyło to zadanie Lufthansa Group, kierując się jej niezawodnością oraz wysoce wyszkolonym personelem, przygotowanym do przewozu tak wyjątkowych przedmiotów.

Wystawa pokaże wpływ stylu modernistycznego, chętnie używanego przez najznakomitszych architektów tego okresu, na Gdynię oraz Tel Awiw. Oba miasta często nazywa się „białymi” przez wzgląd na jasne fasady eleganckich budynków, których pieczołowicie odtworzone architektoniczne makiety będą jedną z atrakcji wystawy. Ponadto zwiedzający będą mogli z bliska przyjrzeć się filmom, zdjęciom, oryginalnym plakatom z okresu międzywojennego, oraz innym dziełom sztuki, jak również przedmiotom codziennego użytku. Będą mieć też. okazję poznać coroczne obchody miejskich świąt. Wśród cennych obiektów znalazły się wyjątkowe, bo rzadko opuszczające Izrael obrazy jednego z najwybitniejszych malarzy izraelskich – Reuvena Rubina. Wśród nich „Port w Jaffie” z 1923 roku. Na zwiedzających czekać będzie także obraz Ludwika Bluma „Tel Awiw. Widok na Jaffę” z 1927 roku. Ponadto na wystawę przyleciały subtelne ilustracje Nachuma Gutmana. Stworzone przez artystę ilustracje do książki "Małe miasto i kilku w nim ludzi. Historie z początków Tel Awiwu” ukazują życie codzienne powstającego miasta.


- Transportowane frachtem lotniczym rysunki, grafiki i obrazy na wystawę „Gdynia Tel-Awiw” w Muzeum Polin ze względu na materiał i technikę wykonania wymagają szczególnej troski podczas przewozu. Prace wykonane tuszem, kredką, a szczególnie pastelem na papierze wymagają indywidulanego opakowania oraz specjalistycznego umieszczenia w skrzyniach. Co więcej, zachowanie odpowiedniej temperatury i wilgotności jest kluczowe – szczególnie podczas długiego lotu. Konserwatorzy i firmy specjalizujące się w transportach dzieł sztuki dbają, by warunki panujące w skrzyniach pozwoliły na ich bezpieczne przewiezienie, stosując profesjonalne wypełniacze skrzyń, jak włókniny gąbki czy kartony – ponadto kluczowy jest czas – transporty dzieł sztuki cieszą się priorytetem obsługi lotniskowej - powiedziała Aldona Modrzewska, kierowniczka Działu Zbiorów Muzeum POLIN.

- Jako linia lotnicza chcemy rozniecić w naszych pasażerach odwagę i hart ducha niezbędne do poznania i docenienia swojego dziedzictwa kulturowego oraz jego osiągnięć. Wierzymy, że każdy przedmiot, który transportujemy, ma wyjątkową wartość nie tylko materialną, ale i emocjonalną. Dlatego też nasi koledzy z Lufthansa Cargo są przygotowani na każdą ewentualność, tak aby dzieła sztuki zawsze dotarły bezpiecznie do celu. Osiągają to dzięki efektywnej pracy zarówno na ziemi jak i w powietrzu. Historia zarówno Gdyni jak i Tel Awiwu, to historia odważnych i nieustępliwych pionierów, gotowych na podróż w nieznane - skomentował Frank Wagner, generalny dyrektor sprzedaży Lufthansa Group w Polsce.


Wystawa "Gdynia – Tel Awiw" jest związana z obchodami 100-lecia powstania miasta Gdyni, stulecia założenia Bauhausu – niemieckiej uczelni, której program ukształtował nowoczesne oblicze wielu miast Europy, wreszcie 110-lecia powstania Tel Awiwu. Ekspozycja została otwarta dla zwiedzających 13 września 2019 i potrwa do 3 lutego 2020. Dla tych, którzy nie będą mogli zwiedzić wystawy w Warszawskim POLIN-ie, czeka jeszcze kolejna szansa – będzie ona gościć Muzeum Miasta Gdyni od marca 2020 roku.

fot. mat. prasowe
Ten artykuł powstał na podstawie materiałów prasowych nadesłanych do redakcji przez podmiot trzeci. Portal Pasazer.com nie bierze odpowiedzialności za merytoryczną treść artykułu, którego nie jest autorem.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_3145f 2019-09-16 22:25   
gość_3145f - Profil gość_3145f
Niedobrze mi sie robi jak czytam ponizsze wpisy, ciagle ta wojna, niedobrzy Niemcy, wezcie, rzygac sie juz chce.
gość_f1733 2019-09-16 17:07   
gość_f1733 - Profil gość_f1733
cantus, DOMZUK: wy tak serio? PiS to jednak stan umysłu... Tego nie da się inaczej skomentować. Ludzie, litości, obudźcie się. Mniej TVP, żadnych reparacji nie będzie.
cantus 2019-09-16 15:39   
cantus - Profil cantus
A kiedy LH przetransportuje te dzieła sztuki, które zostały skradzione przez Niemców w Polsce w czasie II wojny światowej i nigdy do nas nie wróciły?
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy