Problemy z umową z Ryanairem w Bydgoszczy. Będzie mniej lotów?

Mirosław Pachowicz - Profil Mirosław Pachowicz
16 września 2019 08:30
22 komentarzy
Miasta Bydgoszcz i Toruń nie chcą już uczestniczyć w umowach promocyjnych na pokładach Ryanaira. To z pewnością zablokuje rozwój tego przewoźnika w porcie im. I.J. Paderewskiego. Może też doprowadzić do cięć w siatce połączeń.
Reklama
Obecna umowa między miastami i województwem a przewoźnikiem lotniczym została podpisana w 2018 r. i obowiązuje do 31 października 2020 r. Jej wartość wynosił 5,7 mln złotych, przy czym rozkład środków jest następujący: 3 mln zł pokrywa marszałek, 1,7 mln zł miasto Bydgoszcz a 1 mln zł Gmina Miasto Toruń. Niedawno rozpoczęto przygotowania do renegocjacji warunków.

Jak donosi "Ekspress Bydgoski", powołując się na na wiceprezydenta miasta nad Brdą, to władze mniejszego z ośrodków wycofały się z chęci przystąpienia do umowy. Ten krok pociągnął za sobą zawieszenie rozmów także przez Bydgoszcz. Jej włodarze twierdzą, że nie są w stanie dawać więcej pieniędzy w obliczu planowanego przez rząd zmniejszenia dotacji samorządów. Wygląda to zatem na kolejną odsłonę odwiecznego konfliktu między miastami.

W obliczu kryzysu na linii między Bydgoszczą a Toruniem, cała nadzieja rozwiązania problemu spadła na Urząd Marszałkowski. Piotr Całbecki - marszałek województwa - podkreśla, że w przypadku fiaska rozmów urząd będzie musiał poradzić sobie sam i zapewnia, że będzie kontynuował umowę. Jednak zastrzega, iż w przypadku problemów z finansowaniem, port może przestać się rozwijać, bo nie będzie nowych połączeń. Niewykluczone także, może dojść do cięć w obecnej siatce.


Póki co, Ryanair lata z portu im. I.J. Paderewskiego do Londynu (lotniska Stansted i Luton), Kijowa-Boryspolu, Birmingham i Dublina. Prócz tego, do 26 października br. włącznie dostępne są także rejsy do Glasgow-Prastwick. W marcu 2020 r. otwarte zostanie połączenie do Edynburga. Z kolei od 11 września oferowane są 3 rejsy w tygodniowo do stolicy Irlandii i liczba ta zostanie utrzymana na zimę 2019/2020.

fot. mat. prasowe

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_cf95f 2019-09-18 11:55   
gość_cf95f - Profil gość_cf95f
zły FR zły W6, ale LO cacy i dać mu kasy... kolej dotowana, ceny biletów często kosmos, warunki niejednokrotnie dramat. pksy dotowane, a i tak wiele miejscowości odciętych od świata. cała Europa dotuje mniejsze lotniska, ale nie w Polsce najmądrzejsi i nie dodotować. zamknąć lotniska, zrobić w nich centra handlowe albo kościoły i spokój.
usuniety 2019-09-18 00:50   
usuniety - Profil usuniety
Kto śledzi dzieje lotniska w Bydgoszczy wie doskonale, że od tylu lat nic się nie zmienia na lepsze. Nie dziwię się, że Toruń nie chce dokładać do interesu skoro widzi od tylu lat stagnację. Winny jest temu m.in. pan prezes, który od tylu lat piastuje to stanowisko bez jakiegokolwiek powodzenia, a druga sprawa, że na pewno rozgrywki polityczne bydgosko-toruńskie tutaj nie pomagają. Zresztą jako Torunianin z chęcią bym latał z Bydgoszczy, ale niestety loty z innych miast POZ, GDN, KTW czy WAW praktycznie zawsze wychodzą taniej, nie wspominając o dużo bogatszej siatce połączeń.
gość_c88fb 2019-09-17 22:14   
gość_c88fb - Profil gość_c88fb

Mam taką wizję mocno futurystyczną: Bydgoszcz z Toruniem zaczynają się wspólnie promować za granicą a turyści tłumnie przylatują na bydgoskie lotnisko, tak jak to ma miejsce w Gdańsku, czy Wrocławiu. Część turystów zostaje w Bydgoszczy w hotelach i stąd zwiedza region, część od razu jedzie spod samego terminala pociągiem do centrum Torunia. Turyści są zachwyceni współpracą obu miast i ilością atrakcji jakie się znajdują w tych miastach. Pociągiem z lotniska można także dostać się do Inowrocławia, co cieszy kuracjuszy sanatoriów, zwłaszcza obywateli Niemiec, którzy wykupują najdroższe pakiety pobytowe. Kula się nakręca, do Bydgoszczy przylatuje coraz więcej turystów, jest coraz więcej połączeń, które też cieszą mieszkańców regionu. Tak sobie tylko marzę….

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklamadorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy