EgyptAir z pierwszym A220

Jakub Kolanko - Profil Jakub Kolanko
10 września 2019 11:14
W piątek (6.09) przedstawiciele egipskiego przewoźnika dokonali oficjalnego odbioru pierwszego egzemplarza airbusa A220 w kanadyjskim Mirabel nieopodal Montrealu.
Reklama

EgyptAir został tym samym szóstą linią lotniczą na świecie posiadająca A220, w tym drugą na kontynencie afrykańskim, po Air Tanzania, które dokonały odbioru już w grudniu 2018 r. Przewoźnik wybrał większą wersję airbusa – A220-300. Maszyna została skonfigurowana dla 140 pasażerów, w tym dla 15 podróżujących w klasie ekonomicznej premium oraz 125 w klasycznej klasie ekonomicznej

Przewoźnik planuje latać nowym samolotem głównie na trasach krajowych, ale nieco później także międzynarodowych. Według wcześniejszych doniesień, pierwsze loty nowym samolotem mają odbywać się na trasach krajowych z Kairu do Asuanu, Sharjah i Luksoru. Następnymi kierunkami mają być Szarm el-Szejk, Hurghada oraz Abu Simbel. Jeszcze w tym roku A220 ma pojawić się na trasach międzynarodowych – w listopadzie i grudniu poleci m. in. do z Kairu do Bagdadu, Erbil (Irak), Abha, Al-Kasim (Arabia Saudyjska), Muskatu (Oman) i Budapesztu (Węgry).


Na początku ubiegłego roku EgyptAir oficjalnie potwierdził zamówienie 12 sztuk tych maszyn, wtedy nazywanych jeszcze bombardierami CS300, co zmieniło się po tym, jak zaprojektowany w Kanadzie bombardier oficjalnie dołączył do portfolio maszyn europejskiego producenta. Spowodowane było to m. in. problemami finansowymi Bombardiera odnośnie programu C-Series, o czym więcej pisaliśmy tutaj.

11 kolejnych airbusów ma przylatywać do Kairu regularnie co kilka tygodni, aż do czerwca 2020 r. EgyptAir posiada także prawa do zakupu 12 dodatkowych sztuk samolotu tego typu, z których jak dotąd nie skorzystał.

Pierwotnie zamówione odrzutowce miały dołączyć do floty regionalnego oddziału przewoźnika, EgyptAir Express, gdzie zastąpić miały obecnie używane embraery E-170LR. Jednak w sierpniu br. zarząd EgyptAir Holding podjął decyzję, że od 1 września 2019 r. ogół działalności oraz pracownicy EgyptAir Express zostają przeniesieni pod markę EgyptAir. To krok będący częścią procesu restrukturyzacji i ma na celu zwiększenie konkurencyjności i rentowności lotów regionalnych.

Fot.: EgyptAir
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama