Stansted chce być międzykontynentalnym hubem

3 września 2019 08:15
6 komentarzy
Port lotniczy Londyn-Stansted aspiruje do bycia węzłem przesiadkowym na trasach długodystansowych i swoją szansę upatruje w przewoźnikach niskokosztowych. Już teraz z londyńskiego lotniska można polecieć do Dubaju na pokładzie linii Emirates.
Reklama
Przyszłość Wielkiej Brytanii i zarazem lotniska Stansted w obliczu brexitu pozostaje niejasna, mimo to port optymistycznie patrzy w przyszłość. Rząd w Londynie nie osiągnął porozumienia z Unią, zaś brytyjskiego obrady parlamentu zostały zawieszone na okres pięciu tygodni w kluczowym momencie negocjacji w sprawie wyjścia kraju ze Wspólnoty.

- My, jak wiele innych osób, czy to jako osoby prywatne, czy też jako przedsiębiorcy, po prostu chcemy jasności i pewności. Niepewność nie jest dobrą rzeczą dla nikogo - powiedział cytowany przez "Airline Geeks" Ken O'Toole, dyrektor generalny Stansted Airport.


Lotnisko Stansted jest trzecim co do wielkości portem w Londynie i jednocześnie bazą Ryanaira. W zeszłym roku z jego usług skorzystało ponad 27 mln pasażerów, ale lotnisko jest w stanie obsłużyć do 35 mln pasażerów rocznie. W 2017 r. ogłoszono program inwestycyjny o wartości 730 mln dolarów, który w ciągu pięciu lat sfinansuje rozbudowę infrastruktury lotniskowej.

Wybudowany zostanie nowy terminal przylotów, zaś istniejący zostanie przebudowany, dzięki czemu powstanie nowy poziom odlotów. Powstanie także nowy parking, nowa strefa odpraw oraz nowe systemu bagażowe i bezpieczeństwa. Po rozbudowie przepustowość portu zwiększy się do 44 mln pasażerów rocznie.


Kontrolowana przez Partię Konserwatywną rada okręgowa Uttlesford zatwierdziła program rozbudowy w zeszłym roku. W maju br. partia straciła jednak większość w radzie, zaś nowi radni wspominali, że musi zostać ponownie dokonany przegląd programu inwestycyjnego z powodu obaw związanych z ochroną środowiska. Ma to związek z rządowymi planami zredukowania emisji gazów cieplarnianych do niemal zera w 2050 r.

Port w Stansted liczy na rozwój siatki połączeń długodystansowych, szczególnie do Indii, Chin i Stanów Zjednoczonych. Obecnie z lotniska dostępne są loty linii Emirates do Dubaju. Władze Stansted prowadzą także negocjacje z linią JetBlue, która mogłaby utworzyć na lotnisku swoją bazę dla połączeń transatlantyckich.

- Bardzo wyraźnie widzę możliwość uruchomienia 25 lub 30 tras długodystansowych w niezbyt odległej przyszłości - powiedział O'Toole.

Ken O'Toole pełnił w przeszłości funkcję dyrektora generalnego lotniska w Manchesterze, które za jego kadencji przyciągnęło trasy long-haulowe do takich miast jak San Francisco, Hongkong i Pekin.

fot. mat. prasowe

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_5e3b2 2019-09-10 20:56   
gość_5e3b2 - Profil gość_5e3b2
Do tego żeby lotnisko się rozbudowywało najczęściej potrzebny jest strategiczny partner w postaci jakiejś porządnej linii lotniczej. W tej sytuacji, Stanstead, którego największym partnerem mógłby teoretycznie być Ryanair raczej nie ma na co liczyć, bo FR nie jest zainteresowane inwestycjami za własne pieniądze. Za cudze, owszem, ale nic poza tym.
gość_bb604 2019-09-10 12:07   
gość_bb604 - Profil gość_bb604
Korzystalem z uslug tego lotniska kilka razy. Najgorsze na jakim bylem (Modlin moze konkurowac o ten tytul). Parking long term strasznie daleko, do drop and go zatoczek zawsze korek. Tlumy niemilosierne. Ogolnie panuje chaos. Przeciaganie przez wszystkie sklepy waskim korytarzem malo przyjemne, zakonczone na koncu niby duzym holem ale przy ilosci pasazerow tam oczekujacych wydaje sie za maly. Nie ma jak przejsc i gdzie usiasc i na to wszystko bar na srodku nie wiadomo po co. Unikam jak moge ze wzgledu na to ze tam naprawde trzeba byc 2h przed odlotem by sie nie spoznic. Po przylocie ostatnio zajelo mi 1.5h od wyladowania samolotu do opuszczenia parkingu.
spooks 2019-09-04 10:36   
spooks - Profil spooks
Nie lubię Stansted jako lotniska przesiadkowego. Brak ścieżki transferowej, kolejki do checkin - na wszystko trzeba liczyć minimum 3h a to i tak optymistyczny wariant.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy