LOT bez dostępu do Tokio-Hanedy

Marek Stus - Profil Marek Stus
02 września 2019 21:01
23 komentarzy
Polskie Linie Lotnicze LOT nie otrzymają w najbliższym czasie dostępu do tokijskiego lotniska Haneda. Władze Japonii ogłosiły właśnie decyzję dotyczącą przyznania nowych slotów w tym porcie lotniczym.
Reklama

Japoński resort infrastruktury i transportu przyznał 50 nowych slotów dziennie na wykonywanie operacji międzynarodowych w Tokio-Haneda. Blisko 20 kolejnych miejsc zostało przeznaczonych na potrzeby połączeń wewnątrzkrajowych. Prawo do uruchomienia dodatkowych lotów zagranicznych trafiło po połowie do przewoźników ze Stanów Zjednoczonych (12), Chin (4), Rosji (2), Australii (2), Indii (1), Włoch (1), Turcji (1), Finlandii (1) i wspólnie Danii, Szwecji i Norwegii (1) oraz ich partnerskich linii japońskich. Nowe sloty mogą być wykorzystywane począwszy od letniego rozkładu lotów w 2020 roku.


Polska i LOT mimo aktywnych starań nie zostały uwzględnione w planie podziałów miejsc na Hanedzie. O potrzebie zwiększenia obecności polskiego przewoźnika w Japonii mówi się już od dłuższego czasu. Aktualnie LOT oferuje codzienne loty z Warszawy do Tokio-Narity. Duże zainteresowanie linii drugim tokijskim portem lotniczym potwierdził w niedawnym wywiadzie dla pasazer.com Robert Ludera odpowiedzialny za planowanie jej siatki połączeń. Temat ten został także poruszony na szczeblu politycznym podczas odbywającego się w kwietniu br. szczytu państw Grupy Wyszehradzkiej w Bratysławie. Premier Mateusz Morawiecki odbył wówczas spotkanie z obecnym na Słowacji szefem rządu japońskiego Shinzo Abe, podczas którego - jak informowała PAP - prosił o interwencję "dotyczącą dodatkowego slotu na jednym z ważniejszych lotnisk japońskich dla PLL LOT". Wprawdzie nie wymieniono wtedy żadnego portu z nazwy, ale było oczywiste, że chodzi o Tokio-Hanedę.


Dostęp do tego drugiego co do wielkości, ale zarazem bardziej prestiżowego tokijskiego lotniska jest ściśle reglamentowany. Do 2010 roku Haneda obsługiwała jedynie ruch krajowy, a następnie stopniowo zaczęła przyjmować także połączenia regionalne i międzynarodowe. Port znajduje się znacznie bliżej japońskiej stolicy niż lotnisko Narita i dlatego jest szczególnie popularny wśród wysokopłatnego ruchu biznesowego. Z przewoźników europejskich do Hanedy latają obecnie Air France, British Airways i Lufthansa. Po nowym rozdaniu slotów można spodziewać się, że w 2020 roku pojawią się tam także Aerofłot, Alitalia, Finnair, SAS i Turkish Airlines.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_56156 2019-09-05 23:41   
gość_56156 - Profil gość_56156
Dziękuję za wszelkie uprzejme komentarze wobec mojej skromnej osoby. Szczególnie cenię sobie określenia typu "dyżurny forumowy pisowiec". Bardzo raduję się, kiedy ograniczone intelektualnie i światopoglądowo indywidua oceniają moje komentarze. Plujcie dalej. Będę wam kibicował. Ale powtórzę pytanie, co te wasze polityczne bluzgi maja wspólnego z lotniczym portalem. Macie przecież kilka pseudo-informacyjnych portali dostosowanych do waszego poziomu intelektualnego, gdzie możecie wyrzucać te swoje bluzgi i frustracje. Dostaniecie tam tyle poparcia, że hej. Gute nacht meine liebe Freunde, gute Nacht.
jjemiolo 2019-09-05 02:01   
jjemiolo - Profil jjemiolo
Do Pana redaktora:
HND jest najwiekszym lotniskiem Tok (87 mil pasazerow w 2018, wiekszosc w ruchu krajowym) zas NRT drugim co do wielkosci (42.6 mil w 2018), a nie odwrotnie. LOT wiec ma racje zeby sie starac o HND. Ci co dostali sloty sa w TYO dluzej. trzeba liczyc ze z czasem przyjdzie kolej na LO.
gość_6a0d0 2019-09-04 08:37   
gość_6a0d0 - Profil gość_6a0d0
@gość_93936 - Oj nieładnie żeśta acan wstali z kolan. Przecie przed arcymondrym i arcyućciwym krulem wolski ino na kolnach się godzi być - to jedyna właściwa postawa szacunku dla prawych patriotów i wyznawców bożego pomazańca. Wam się wydaje żeśta dumnie wstaliśta z kolan a leżyta we gnoju kłamstw i rojeń
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama