Wiceprezydent USA: Ruch bezwizowy dla Polski to kwestia tygodni

Jakub Kolanko - Profil Jakub Kolanko
02 września 2019 15:23
11 komentarzy
W poniedziałek (2.09) odbyła się konferencja prasowa z udziałem prezydenta Polski oraz wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych, na której po raz kolejny padła ważna deklaracja dotycząca bezwizowego wjazdu dla Polaków na teren Stanów Zjednoczonych.
Reklama

Chciałbym podkreślić, że Polska osiągnęła już sytuację, w której może uczestniczyć w programie zniesienia wiz. Jak już mówiłem, musi nastąpić jeszcze certyfikacja i Polska wkrótce dołączy do tego programu. Od tego momentu dzielą nas tygodnie – powiedział Mike Pence, wiceprezydent Stanów Zjednoczonych.

Wiceprezydent Pence został później dopytany, kiedy dokładnie można się spodziewać zniesienia wiz dla Polaków – odpowiedział, że Polska zbliża się już do wymaganego amerykańskim prawem progu 3 proc. odmów wizowych. Zaznaczył także, że włączenie Polski do programu ruchu bezwizowego jest zamiarem obecnego amerykańskiego rządu. Uważa, że umożliwienie polskim obywatelom i przedstawicielom władzy możliwości wyjazdu do Stanów Zjednoczonych bez wcześniejszego ubiegania się o wizy wzmocni więzy między krajami.

Nadal będziemy współpracować na wielu polach. Polska i Stany Zjednoczone nigdy nie zostaną podzielone, bo nie jesteśmy tylko sojusznikami, jesteśmy rodziną – dodał Pence.


W lipcu br informowaliśmy także, że Georgette Mosbacher, ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce, potwierdziła to w rozmowie z tygodnikiem "Do Rzeczy", że w 2020 r. Polska wejdzie do programu Visa Waiver. Kilka dni temu krajowe media obiegła informacja, że Donald Trump ma podczas pobytu w Warszawie ogłosić nominację Polski do programu ruchu bezwizowego. Ostatecznie prezydent został zastąpiony przez swojego pierwszego zastępcę.

Warto przypomnieć, że zakwalifikowanie się przez Polskę do programu ruchu bezwizowego Visa Waiver nie będzie oznaczać darmowego ani pewnego wstępu na terytorium Stanów Zjednoczonych. Po przylocie na lotnisko w USA nadal podlegamy kontroli ze strony amerykańskiego urzędu imigracyjnego. Dodatkowo przed wyjazdem będzie trzeba wystąpić o tzw. autoryzację ESTA, która jest wydawana odpłatnie i ma dwuletnią ważność.

Fot.: materiały prasowe
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
spooks 2019-09-04 10:22   
spooks - Profil spooks
Pierdu pierdu, już od lat to słyszymy. Łechatanie Polski przed wyborami abyśmy znowu coś od nich kupili.
gość_45730 2019-09-04 02:32   
gość_45730 - Profil gość_45730
Zawsze się dają nabrać na ten numer!
gość_1d0df 2019-09-03 14:15   
gość_1d0df - Profil gość_1d0df
gość_cf95f
Mowa byla tylko o podrozowaniu a nie o osiedlaniu sie itd...
Mozna byc w Schengen i jednoczesnie nie byc w UE lub odwrotnie.
Jak tak dalej pojdzie to Niemcy i Francja same rozwala UE przez swoja glupia polityke wewnatrz UE.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama