Tadeusz Wrona pozywa LOT po zwolnieniu z pracy

Jakub Kolanko - Profil Jakub Kolanko
29 sierpnia 2019 19:55
23 komentarzy
Kwestią sporu są warunki, na których LOT rozwiązał umowę o pracę. Jak informuje pełnomocnik kpt. Wrony, sprawa znajdzie finał w sądzie.
Reklama
Jak ustalił portal tvn24.pl, wypowiedzenie umowy o pracę zostało wręczone Tadeuszowi Wronie 15 lipca br., pierwszego dnia po powrocie ze zwolnienia lekarskiego po zabiegu kardiologicznym, jednocześnie dzień przed 65. urodzinami.

„Zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego piloci po osiągnięciu określonego wieku mają zakaz uczestniczenia w zarobkowym transporcie lotniczym. Przepisy nie pozwalają osobom powyżej 65. roku życia na pełnienie funkcji pilota statku powietrznego. Nie wykluczamy kontynuacji współpracy z Panem Wroną w nadchodzącej przyszłości, na przykład w ramach LOT Flight Academy, czyli nowoczesnym ośrodku szkoleniowym, który powstał pod skrzydłami LOT-u. Tego typu współpraca musiałaby zostać oparta o nową umowę, adekwatną do pełnionych czynności szkoleniowych” - czytamy w komunikacie prasowym wystosowanym przez Michała Czernickiego, rzecznika prasowego PLL LOT.


Polskie Linie Lotnicze LOT miały odmówić wypłaty pełnego wynagrodzenia za trzy miesiące wypowiedzenia oraz zażądać od kpt. Wrony wybrania w okresie wypowiedzenia zaległego urlopu wypoczynkowego.

[Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego] to przyczyna pozorna. Kapitan Tadeusz Wrona posiada nadal stosowną licencję do pilotowania statków powietrznych. Samo rozporządzenie unijne nie jest także źródłem prawa pracy. Co więcej, do zakresu obowiązków kapitana należą także inne czynności, niż tylko pilotowanie samolotu. Przecież może nadal szkolić młodych pilotów. Nie potrafię zrozumieć, że LOT nie chce nadal korzystać z Tadeusza Wrony, który stał się symbolem maestrii pilotażu. Gdyby nie jego umiejętności, tego listopadowego dnia 2011 roku doszłoby do katastrofy – komentuje mec. Antonii Kania-Sieniawski, pełnomocnik kapitana Tadeusza Wrony.


Przypomnijmy, że Kapitan Tadeusz Wrona siedział za sterami samolotu boeing 767 (SP-LPC) Polskich Linii Lotniczych LOT, który bezpiecznie wykonał awaryjne lądowanie bez podwozia na Lotnisku Chopina w Warszawie 1 listopada 2011 r., po zakończeniu lotu LO16 z Newark do Warszawy. Na pokładzie znajdowało się wtedy 231 osób – 220 pasażerów i 11 członków załogi. Nikomu nic się nie stało.

Fot.: materiały prasowe

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_a858b 2019-08-31 00:08   
gość_a858b - Profil gość_a858b
Przedłużono umowę z Panem kpt. Lot cofnął swoją decyzję i Pan kpt po powrocie bedzie pełnił funkcje szkoleniowe w Flight Lot Academy a takze inne funkcje min promocyjne , reprezantacyjne. Swoją drogą kto tam pracuje w HR , czy też w Zarządzie ,że nie potrafi przewidzieć skutków takich decyzji
gość_a858b 2019-08-30 17:26   
gość_a858b - Profil gość_a858b
do gość_235bc : podsumowanie z raportu końcowego dotyczącego wypadku LO16:

"3.1.16. FO, realizując zalecenia eksperta, sprawdził wszystkie bezpieczniki na panelu P6-1.
3.1.17.Ponadto FO, realizując zalecenia eksperta, zresetował bezpiecznik C4248 ALTN EXT MOTOR. Ekspert nie zalecił zresetowania bezpiecznika C829 i FO tego nie zrobił.
3.1.18.Po tym jak czynności opisane w punktach 3.1.16 i 3.1.17 nie doprowadziły do wypuszczenia podwozia za pomocą systemu alternatywnego, CPT polecił FO ponowne sprawdzenie panelu bezpieczników, tym razem w obecności szefa personelu pokładowego (CC1).
3.1.19.Wsparcie doradcze udzielone przez Centrum Operacyjne Operatora nie doprowadziło załogi do wypuszczenia podwozia za pomocą instalacji alternatywnej.
3.1.20.FO zameldował Centrum Operacyjnemu i kapitanowi, że bezpieczniki są sprawdzone.
3.1.21.Kapitan był skoncentrowany na kontrolowaniu lotu i monitorował czynności FO w zakresie możliwym z jego pozycji."

tak więc nie wskazano tu błędu załogi i nie dywagujmy tu o jakiejś walizce
gość_2f17c 2019-08-30 16:46   
gość_2f17c - Profil gość_2f17c
adam7691: I wskazują. Samolot w chwili lądowania był na tyle sprawny, że możliwe było wypuszczenie podwozia, gdyby tylko odpowiedni bezpiecznik został wciśnięty.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama