Chorwacja chce zwiększyć dopłaty do nierentownych połączeń
Rząd Chorwacji prowadzi rozmowy z Komisją Europejską na temat zwiększenia środków na umowy o świadczeniu usług publicznych (PSO) w ramach połączeń lotniczych.
Reklama
Fundusze z PSO są wykorzystywane do dofinansowania nierentownych, przede wszystkim krajowych, połączeń lotniczych, które są uważane za niezbędne dla rozwoju gospodarczego regionu i są kluczowe dla obywateli. W Chorwacji umowy podpisywane są na cztery lata, ważność tych aktualnych wygasa 28 marca 2020 r. Za ich realizację odpowiedzialne są linie Croatia Airlines i Trade Air, które obsługują łącznie dziesięć połączeń krajowych. Są to połączenia Croatia Airlines z Zagrzebia do Dubrownika, Splitu, Zadaru, Puli i Bračy, jak również trasy Trade Air z Osijek do Dubrownika, Splitu, Puli, Zagrzebia i Rijeki.
Według portalu "Ex Yu Aviation" nowy przetarg ma zostać rozpisany pod koniec roku, co więcej władze w Zagrzebiu chcą zwiększyć kwotę finansowania. Obecnie chorwacki przewoźnik otrzymuje rocznie 10,3 mln euro, z czego 3,6 mln euro kosztuje utrzymanie lotów między Zagrzebiem, Pulą i Zadarem. Za każdego pasażera na tych trasach linia ma dostawać 184 euro. Trade Air z kolei inkasuje 2,6 mln euro rocznie, z czego 1,2 mln euro jest przeznaczone na trasę Osijek - Zagrzeb, na której na każdego pasażera przypada aż 546 euro dopłaty.
Lotnisko w Rijece jest niezadowolone z obecnego poziomu usług PSO i wzywa rząd do zwiększenia intensywności dofinansowania i rozszerzenia go na inne trasy z lotniska. Port podaje, że Pula i Zadar obsługują od 50 do 70 tys. pasażerów tylko w ramach PSO. W 2018 r. z usług rijeckiego lotniska skorzystało 183,6 tys. pasażerów, co stanowi wzrost o ponad 29 proc. rok do roku.
Linie Croatia Airlines przewiozły w pierwszej połowie 2019 r. 227,7 tys. pasażerów na trasach krajowych, co oznacza spadek o 3,1 proc. rok do roku. Średnie obłożenie samolotów wyniosło 64,7 proc., co oznacza spadek o 3 p.p. rok do roku.
fot. mat. prasowe