Najmłodsze linie lotnicze na świecie

Piotr Golianek - Profil Piotr Golianek
26 sierpnia 2019 08:33
4 komentarze
ch-aviation, szwajcarski dostawca danych branżowych, opublikował analizę na temat najmłodszych flot lotniczych na świecie, mierzonych średnim wiekiem samolotów.
Reklama
Jest to druga tego typu analiza lotnicza na ten temat, pierwszy raport firmy został opublikowany dwa lata temu w sierpniu 2017 r. Pokazuje on, że kilka najmłodszych flot lotniczych znajduje się w Azji, podczas gdy Norwegian Air Sweden zajmuje pierwsze miejsce na liście przewoźników komercyjnych z najmłodszą flotą samolotów w skali globalnej.

VietJetAir posiada najmłodszą flotę samolotów spośród dużych linii lotniczych (od 50 lub więcej samolotów). W kategorii bardzo dużych linii lotniczych (100 lub więcej samolotów) pierwsze miejsce zdobył Aeroflot.

Przeciętny latający samolot ma w skali globalnej 12 lat. Najmłodsze floty lotnicze znajdują się w Azji i mają średnio 8,5 lat, najstarsze zaś w rejonach Afryki i Oceanii, gdzie średni wiek floty wynosi ponad 16 lat.

- Nasze dane wyraźnie pokazują, że azjatyckie linie lotnicze nadal odnotowują ogromny wzrost, zwłaszcza w przypadku przewoźników niskokosztowych. W połączeniu z dobrym dostępem do kapitału dla nowych samolotów prowadzi to do tego, że najmłodsze floty znajdują się w tej części świata - powiedział Thomas Jaeger, prezes ch-aviation.


Linia lotnicza z najmłodszą flotą na świecie to Norwegian Air Sweden, która eksploatuje małą flotę 5 samolotów o średnim wieku 0,74 roku. Co ciekawe, szwedzka filia Norwegian przejęła pierwsze miejsce od innego oddziału firmy, Norwegian UK, który w 2017 roku został uznany za posiadającą najmłodszą flotę na świecie. W tym roku Norwegian UK zajął 3 miejsce, ustępując szwedzkiej filii, ale także oddziałowi Wizz Aira w Wielkiej Brytanii.

- Znaleźliśmy interesujące zjawisko w Europie, gdzie najmłodsze floty należą do linii lotniczych działających jako filie pod marką większych grup lotniczych. Niepewność związana z brexitem, linie lotnicze poszukujące tańszych modeli operacyjnych oraz zmienność innych czynników oznaczają, że europejskie linie lotnicze tworzą spółki zależne w różnych krajach i w wielu przypadkach przenoszą swoje najmłodsze samoloty do tych nowo utworzonych podmiotów. Dobrymi przykładami są Norwegian, Wizz Air, Ryanair i SAS - te grupy lotnicze zajęły wszystkie 5 wiodących miejsc w Europie - podsumował Jaeger.

Linia lotnicza z najmłodszą flotą w Azji to saudyjska linia budżetowa flyadeal, która eksploatuje flotę 12 samolotów o średnim wieku wynoszącym niewiele ponad rok. Najmłodsza flota w Ameryce Południowej to również przewoźnik niskokosztowy, w tym przypadku chilijski JetSMART. Co ciekawe, obie te wiodące linie lotnicze w Azji i Ameryce Południowej rozpoczęły działalność w 2017 roku. Kenijskie linie niskokosztowe Jambojet prowadzą w Afryce z przeciętnym wiekiem samolotu wynoszącym prawie 4,5 roku.

Kanadyjska regionalna linia lotnicza WestJet Encore i polinezyjska Air Tahiti to dwie linie, które zajęły czołowe miejsce w rankingu najmłodszej floty w swoich regionach w 2017 i 2019 roku. WestJet Encore była także linią z najmłodszą flotą w Ameryce Północnej w 2017 roku z 40 samolotami i średnim wiekiem 2,2-lat. W 2019 roku flota liczyła średnio 3,9 lat, co wystarczyło, aby utrzymać swoją pozycję w regionie. Flota Air Tahiti jest teraz nieco młodsza niż dwa lata temu (średnio około czterech lat), co zagwarantowało im pozycję numer jeden w Oceanii.

-W tym roku przyjrzeliśmy się również najmłodszym flotom większych linii lotniczych oddzielnie, ponieważ odnowa floty dla tych linii lotniczych jest bardziej złożona i wymaga więcej kapitału niż dla małych firm rozpoczynających działalność - dodał Jaeger.

W kategorii linii lotniczych posiadających 50 lub więcej samolotów, na liście dominują azjatyckie linie budżetowe. Pierwsze miejsce w kategorii najmłodszej floty liczącej 100 lub więcej samolotów zajął Aerofłot.

fot. mat. prasowe

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_bb604 2019-08-27 11:35   
gość_bb604 - Profil gość_bb604
Dobrze byloby to przedstawic w tabelce, z uwzglednieniem najwiekszych przewoznikow obecnych na polskim rynku.
gość_bdc06 2019-08-26 20:39   
gość_bdc06 - Profil gość_bdc06
a szydlo rozbija sie nowymi autami
gość_5e3b2 2019-08-26 17:22   
gość_5e3b2 - Profil gość_5e3b2
Tytuł wprowadza w błąd. Czym innym jest najmłodsza linia lotnicza, a czym innym linia z najmłodsza flotą. Polska język trudna język...
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy