Norwegian: Spadające części silnika i lądowanie awaryjne

Jakub Kolanko - Profil Jakub Kolanko
14 sierpnia 2019 08:10
W sobotę (10.08) lot o numerze DY7115 z Rzymu–Fiumicino do Los Angeles–International obsługiwany przez Norwegian Air Shuttle kilka minut po rozpoczęciu lotu zgłosił problemy techniczne, po czym powrócił na lotnisko w procedurze awaryjnego lądowania.
Reklama

Okazało się, że tuż po starcie samolot „zgubił” fragmenty silnika. Odłamki o rozmiarach od 5 do 10 cm spadły na miasteczko Fiumicino usytuowane tuż obok rzymskiego lotniska. Jak podały lokalne władze, metalowe części samolotu trafiły w 25 pojazdów, 12 budynków mieszkalnych, a także jedną osobę, której nic poważniejszego się nie stało.

Lot do Kalifornii obsługiwany był przez boeinga 787-8, na pokładzie którego znajdowało się 298 pasażerów. Nikomu na pokładzie nic się nie stało.

Lokalne włoskie media przekazywały liczne relacje naocznych świadków mieszkańców dzielnicy Fiumicino, którzy mówili o „setkach lśniących kawałków metalu spadających z nieba”. Według Corriere Della Sela, popularnego włoskiego dziennika, gdyby fragmenty spadły na obszar silniej zurbanizowany lub na położoną kilkaset metrów dalej plażę pełną turystów, incydent mógłby zakończyć się gorzej.

Samolotem biorącym udział w incydencie był 5,5-letni boeing 787-8 o znakach rejestracyjnych LN-LND. Uważa się, że części pochodzą z lewego silnika, Rolls-Royce Trent 1000, problematycznego modelu, który spowodował masowe uziemienia 787. Sprawę bada już włoska Krajowa Agencja Bezpieczeństwa Lotów.

Linie Norwegian przeprosiły za zaistniałą sytuację, zagwarantowały, że dołożą wszelkich starań by wyjaśnić tę niebezpieczną sytuację, a także zapowiedziały naprawienie wszystkich start materialnych mieszkańcom Fiumicino. Co ciekawe, Carlo Rienzi, znany włoski adwokat, prezes stowarzyszenia Codacons działającego m. in. na rzecz konsumentów, podpowiedział w mediach mieszkańcom Fiumicino, że mogą domagać się od firmy Norwegian odszkodowania także jeśli nie ponieśli materialnej szkody, a za samo tylko narażenie ich na potencjalne niebezpieczeństwo w postaci możliwości upadku samolotu.

Fot.: materiały prasowe

Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama