×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Norwegian: Spadające części silnika i lądowanie awaryjne


W sobotę (10.08) lot o numerze DY7115 z Rzymu–Fiumicino do Los Angeles–International obsługiwany przez Norwegian Air Shuttle kilka minut po rozpoczęciu lotu zgłosił problemy techniczne, po czym powrócił na lotnisko w procedurze awaryjnego lądowania.


Okazało się, że tuż po starcie samolot „zgubił” fragmenty silnika. Odłamki o rozmiarach od 5 do 10 cm spadły na miasteczko Fiumicino usytuowane tuż obok rzymskiego lotniska. Jak podały lokalne władze, metalowe części samolotu trafiły w 25 pojazdów, 12 budynków mieszkalnych, a także jedną osobę, której nic poważniejszego się nie stało.

Lot do Kalifornii obsługiwany był przez boeinga 787-8, na pokładzie którego znajdowało się 298 pasażerów. Nikomu na pokładzie nic się nie stało.  

Lokalne włoskie media przekazywały liczne relacje naocznych świadków mieszkańców dzielnicy Fiumicino, którzy mówili o „setkach lśniących kawałków metalu spadających z nieba”. Według Corriere Della Sela, popularnego włoskiego dziennika, gdyby fragmenty spadły na obszar silniej zurbanizowany lub na położoną kilkaset metrów dalej plażę pełną turystów, incydent mógłby zakończyć się gorzej. 

Samolotem biorącym udział w incydencie był 5,5-letni boeing 787-8 o znakach rejestracyjnych LN-LND. Uważa się, że części pochodzą z lewego silnika, Rolls-Royce Trent 1000, problematycznego modelu, który spowodował masowe uziemienia 787. Sprawę bada już włoska Krajowa Agencja Bezpieczeństwa Lotów.

Linie Norwegian przeprosiły za zaistniałą sytuację, zagwarantowały, że dołożą wszelkich starań by wyjaśnić tę niebezpieczną sytuację, a także zapowiedziały naprawienie wszystkich start materialnych mieszkańcom Fiumicino. Co ciekawe, Carlo Rienzi, znany włoski adwokat, prezes stowarzyszenia Codacons działającego m. in. na rzecz konsumentów, podpowiedział w mediach mieszkańcom Fiumicino, że mogą domagać się od firmy Norwegian odszkodowania także jeśli nie ponieśli materialnej szkody, a za samo tylko narażenie ich na potencjalne niebezpieczeństwo w postaci możliwości upadku samolotu.

Fot.: materiały prasowe
gość_6cbeb - Profil
gość_6cbeb
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie