Delta: Tokijska przeprowadzka z Narity do Hanedy

Jakub Kolanko - Profil Jakub Kolanko
12 sierpnia 2019 08:45
8 komentarzy
Delta oświadczyła, że przeniesie wszystkie swoje operacje z portu lotniczego Narita, położonego ok. 70 km od Tokio, do portu Haneda, zlokalizowanego na sztucznej wyspie, ok. 15 km od ścisłego centrum japońskiej stolicy.
Reklama
Przewoźnik wykonuje obecnie loty do Narity z pięciu portów lotniczych w Stanach Zjednoczonych – są to Atlanta–Hartsfield Jackson (Georgia), Detroit–Metropolitan (Michigan), Honolulu–Daniel K. Inouye (Hawaje), Portland–International (Oregon) i Seattle–Tacoma (Waszyngton). Loty ze wszystkich tych miast wykonywane są codzienne, za pomocą boeingów 777-200, 767-300 lub najnowszych airbusów A350-900.

Wszystkie pięć tras zostanie przeniesionych do Tokio–Hanedy. Jest to efekt decyzji amerykańskiego Departamentu Transportu o przyznaniu dodatkowych łącznie 12 slotów dziennie na tokijskim lotnisku amerykańskim przewoźnikom. Zmiany w rozkładzie mają wejść w życie wraz z nadejściem sezonu letniego 2020.


Przewoźnik wykonuje obecnie także loty z Narity do Manili na Filipinach oraz do Singapuru – połączenia te mają służyć amerykańskim pasażerom przesiadającym się na nie z lotów ze Stanów Zjednoczonych, tworząc w Tokio azjatycki "mini hub" dla Delty. Te dwa połączenia wewnątrz Azji zostaną przeniesione na lotnisko Seul-Incheon, gdzie amerykański przewoźnik lata obecnie z czterech miast w USA. Oznacza to, że Delta Air Lines zakończy swoją obecność w porcie Tokio–Narita.

Nie będą to natomiast pierwsze loty Delty z Tokio–Hanedy – przewoźnik obecnie lata stamtąd do Los Angeles–International i Minneapolis/St. Paul. Oznacza to, że linia, obsługująca 49 lotów w tygodniu będzie od sezonu letniego 2020 największym zagranicznym przewoźnikiem operującym na Hanedzie.


Haneda był głównym międzynarodowym portem lotniczym obsługującym Tokio do 1978 r,. kiedy to za miastem otwarta została Narita. W latach od 1978 do 2010 Haneda obsługiwała niemal jedynie loty krajowe po Japonii, podczas gdy międzynarodowe lotnisko Narita obsługiwało ruch za granicę. W 2010 r. w Hanedzie otwarto międzynarodowy terminal oraz ukończono budowę czwartej drogi startowej, umożliwiającej loty długodystansowe, także w godzinach nocnych

Port lotniczy Tokio–Haneda obsłużył w 2018 r. 83,1 mln pasażerów, natomiast lotnisko Narita – 42,6 mln.

Fot.: materiały prasowe, T. Śniedziewski

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
adam1987 2019-08-12 20:05   
adam1987 - Profil adam1987
@gość_33153: nikt chyba nie ma wątpliwości, że z punktu widzenia pasażerów lotniska w centrum są super. Każdy ma blisko, koszt zorganizowania transportu jest niski, itp. No, ale dla tych co nie korzystają, lotnisko może być straszną udręką, samoloty są po prostu głośne. Dodatkowym problemem mogą być tez ograniczenia w wysokości zabudowy czy zapychanie się niektórych ciągów komunikacyjnych (raczej dotyczy to dróg), ale to raczej mniejszy problem.

Warto zauważyć, że rozwój niekrajowych lotów z Hanedy jest związany z wybudowaniem pasa w morzu (na sztucznej wyspie) co obniża nieco uporczywość dla okolicznych mieszkańców.
gość_33153 2019-08-12 17:31   
gość_33153 - Profil gość_33153
Ten przykład doskonale obrazuje sens budowy dużych lotnisk w większej odległości od miast...
jjemiolo 2019-08-12 16:35   
jjemiolo - Profil jjemiolo
@cronwood: amerykanski Department of Transportation negocjuje/remegocjuje umowy o transporcie, w tym sloty, z innymi krajami a nastepnie rozdaje co wynegocjowal liniom amerykanskim wedlug ustalonych kryterow. Teoretycznie najlepsze ekonomicznie, czytaj najbardziej korzystne dla klientow, propozycje powinny zostac nagrodzone ale w praktyce silniejsze linie maja przewage. Delta niewatpliwie naciskala na wynegocjowanie wiekszej liczby slotow na HND, argumentujac ze to bedzie korzystniejsze fnansowo dla niej i wygodniejsze dla pasazerow, z czym bez watpienia mozna sie zgodzic.
@POZer: absolutnie zgoda. Gdyby LO utrzymal obecne odloty z NRT na HND bylyby mozliwosci przesiadek tego samego dnia do WAW (i dalej) z ponad 20 japonskich lotnisk, w umowie z NH, w porownaniu z 3, lub 4, jak to jest z NRT, chociaz na HND MCT z krajowych na zagraniczne jest dluzszy niz na NRT.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama