Awaria systemu teleinformatycznego w British Airways

Jakub Kolanko - Profil Jakub Kolanko
12 sierpnia 2019 07:45
6 komentarzy
W ub. tygodniu British Airways odwołało co najmniej 117 swoich lotów z londyńskich lotnisk Heathrow, Gatwick i London City. Problemy dotknęły kilkudziesięciu tysięcy pasażerów. Powodem okazała się być awaria systemu zarządzania rejestracjami oraz kontroli odlotów.
Reklama

Spowodowało to konieczność przejścia na sterowanie ręczne. Z kolei z tego powodu niemożliwym było obsłużenie wszystkich zaplanowanych wylotów. Zadecydowano, że priorytet zostanie przyznany rejsom dalekodystansowym, obsługiwanym przez większe samoloty, by zminimalizować ilość pasażerów dotkniętych paraliżem. W związku z tym odwoływane były głównie loty krótkodystansowe.

Przewoźnik sygnalizował także, że zadziałał tak zwany "efekt domina" przez co opóźnienia trwały aż do czwartkowego popołudnia, pomimo przywrócenia sprawności systemów już w środę.


Wszyscy poszkodowani pasażerowie uprawnieni są do otrzymania odszkodowania za opóźniony lub odwołany lot, zgodnie z przepisami Unii Europejskiej. Brytyjskie media obliczyły już, że jeżeli wszyscy zainteresowani będą dochodzić roszczeń od BA, przewoźnik byłby zobowiązany do wypłaty rekompensat o wartości przekraczającej 8 mln funtów.

Nasz tymczasowy problem z systemami informatycznymi został już rozwiązany. Dziś możemy jedynie przeprosić naszych klientów, których dotknęła ta sytuacja. Wszyscy pasażerowie, których loty zostały odwołane, otrzymali alternatywną możliwość podróży lub zwrot pieniędzy. Przewidujemy, że jutro będziemy wykonywać 100 proc. lotów zgodnie z rozkładem, jednak mogą wystąpić pewne zakłócenia, dlatego apelujemy do podróżujących o sprawdzenie strony ba.com przed wyruszeniem na lotnisko, aby uzyskać najnowsze informacje o swoim locie czytamy w oświadczeniu wydanym przez British Airways w czwartek rano.


Pasażerowie BA, którzy musieli zmierzyć się często z opóźnieniem lub odwołaniem swojego lotu, a także z gigantycznymi kolejkami do odprawy, szczególnie na Heathrow, podkreślali, że pomimo problemów i chaosu pasującego na lotniskach pracownicy BA pracowali niezmiernie ciężko i robili wszystko, aby pomóc podróżującym.

Do ostatniej poważnej awarii komputerów w British Airways doszło w majowy weekend w 2017 r. Wtedy także dziesiątki tysięcy pasażerów nie dotarło na czas do swojego miejsca docelowego, a usterka kosztowała operatora systemu ok. 80 mln funtów.

Fot.: materiały prasowe, P. Bożyk
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_e95c4 2019-08-13 16:18   
gość_e95c4 - Profil gość_e95c4
@Blazej UK - prezentujesz fanatyzm w stanie czystym, na szczęście ludzie wyciągają wnioski
Blazej UK 2019-08-12 18:16   
Blazej UK - Profil Blazej UK
@jsg. Nie wiem. Czas pokarze. Fakt ze na tamta awarie się zalapalem a raczej było to włamanie do systemu celem pobrania danych z kart płatniczych klientów. Kate płatnicza mi bank zablokował i wymienił na nową i oprócz tego żadnych strat nie miałem. Awarie zaparzana się każdemu. Takie czasy.
gość_c7756 2019-08-12 17:26   
gość_c7756 - Profil gość_c7756
ta linia zrobi wszystko byle by tylko nie pracowac i odwolywac loty
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama