Planowany strajk pilotów Ryanaira
Piloci irlandzkich niskokosztowych linii lotniczych Ryanair głosowali w tym i zeszłym tygodniu za rozpoczęciem akcji strajkowej w ramach trwającego z pracodawcą sporu o wynagrodzenia i warunki zatrudnienia. Strajki zostały zapowiedziane na sierpień i wrzesień tego roku.
Reklama
Związek zawodowy pilotów BALPA, który zagroził również strajkiem w British Airways ogłosił terminy dwóch najbliższych strajków. Za poparciem akcji opowiedziało się zdecydowanie 80 proc. z ponad dwóch trzecich pilotów zatrudnionych przez Ryanaira w Wielkiej Brytanii. Pierwszy czterdziestoośmiogodzinny strajk rozpocznie się 22 sierpnia po północy i potrwa do północy 23 sierpnia. Druga akcja strajkowa zaplanowana jest między 2, a 4 września. Związek BALPA twierdzi, że spór z Ryanairem obejmuje szerokie spektrum zagadnień, w tym plany emerytalne, świadczenia macierzyńskie, zasiłki socjalne oraz sprawiedliwą, przejrzystą i spójną strukturę wynagrodzeń.
- Nie otrzymaliśmy od Ryanaira formalnej propozycji w formie odpowiedzi na nasze żądania i jeśli linia chce uniknąć strajku to konieczne jest pilne naprawienie tego postępowania i rozwiązanie trwającego sporu - skomentował sytuację Brian Strutton, sekretarz generalny BALPA. - Żaden pilot nie chce zepsuć nikomu z pasażerów planów podróży, ale w tej chwili wydaje się, że nie mamy innego wyboru - dodał.
Piloci głosujący za ewentualnymi działaniami strajkowymi są również wśród tych zatrudnionych w Irlandii. Tam głosowanie zakończy się jutro, 9 sierpnia, a wyniki zostaną opublikowane wkrótce potem. W ubiegłym tygodniu dyrektor generalny Ryanair, Michael O’Leary, ostrzegł, że łącznie nawet 900 pilotów i członków personelu pokładowego może stracić pracę z powodu nadpodaży pracowników linii i problemów z rozwojem działalności wynikających między innymi z przeciągającego się terminu dostarczenia boeingów 737 MAX.
Ryanair nie wystosował jeszcze oficjalnej odpowiedzi na wiadomość o planowanych strajkach, jednak pomimo tego ostrzeżenia, podał że jego cele dotyczące rozwoju w 2020 roku mogą zostać osiągnięte. Irlandzkie linie lotnicze ogłosiły też wzrost liczby pasażerów w lipcu o 9 proc.
fot. mat. prasowe