×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Władze pomorskiego chcą poprawić wieczorny rozkład PKM z lotniska


W związku z rosnącym zainteresowaniem połączeniami PKM z przystanku Gdańsk Port Lotniczy, władze województwa pomorskiego obiecują poprawę oferty przewozowej. Dotyczy to zwłaszcza godzin wieczornych.


Na problemy z wyjazdem pociągiem z gdańskiego lotniska mogą natrafić pasażerowie przylatujący zwłaszcza po godz. 21. Aby dostać się do Gdańska-Wrzeszcza mają do dyspozycji tylko jeden bezpośredni codzienny pociąg o godz. 21:09. Trochę lepiej jest w kierunku Gdyni Głównej. W dni powszednie składy odjeżdżają o godz.: 21:39, 22:39 i - ostatni - dwie minuty po północy. Oczywiście w takiej sytuacji można się w Gdyni przesiąść na "starą" SKM-kę, jednak podróż wydłuża się wtedy do blisko godziny (w relacji bezpośredniej z portu lotniczego do Wrzeszcza przez Gdańsk Brętowo powinno to zająć ok. 25 min.). 

Jeszcze gorzej jest w weekendy. Do Wrzeszcza ostatni pociąg odjeżdża o 21:09, a do Gdyni - o 20:09 i następnie o 23:09.  

Wieczór na lotnisku w Gdańsku jest z reguły bardzo ruchliwy. Po 21 ląduje czasem nawet 15 samolotów, w tym z popularnych kierunków jak Londyn i Oslo oraz praktycznie ze wszystkich hubów z jakimi port im. L. Wałęsy ma połączenia: Warszawa, Frankfurt, Monachium, Kopenhaga i Amsterdam. Do tego w sezonie letnim dochodzą jeszcze czartery.

- Wiemy, że obecny rozkład, w którym występuje 3-godzinna przerwa, nie jest optymalny i wymaga od nas pracy, ale musimy zdawać sobie sprawę, że ze względu na pewne ograniczenia, nie jesteśmy w stanie od ręki spełnić wszystkich oczekiwań pasażerów - powiedział portalowi Trójmiasto.pl Ryszard Świlski, wicemarszałek województwa pomorskiego.


Jak zauważają władze obecny kształt rozkładu wynika z kilku kwestii. Podstawową są oczywiście finanse. Ale to nie wszystko. Na niewielkim odcinku we Wrzeszczu i pomiędzy Gdańskiem Osową a Gdynią Główną pociągi PKM poruszają się po torach, z których korzystają inne pociągi - osobowe dalekobieżne i regionalne oraz towarowe. O ile mniej jest ograniczeń w drugim z wymienionych fragmentów, o tyle w obrębie stacji Wrzeszcz ograniczenia przepustowości są dość duże.

Nieco lepiej wieczorami przedstawia się oferta komunikacji miejskiej. Autobus 110 do Wrzeszcza-PKP kursuje codziennie o godz. 21:46 i 22:46. Linia 122 w kierunku Sopotu-Kamiennego Potoku odjeżdża o 21:05 i 22:05. Z kolei "210" w kierunku centrum w dni powszednie odjeżdża z lotniska o 21:30 (o 21:20 w weekendy i święta, do Oruni Dolnej) i o 22:19 (do Dworca Głównego, codziennie). Do Osowej w dni powszednie można dojechać o 21:20 i 21:55, a w wolne od pracy - tylko o 21:18. Dodatkowo jest jeszcze nocny autobus N3, który w kierunku Wrzeszcza od godz. 23:40 odjeżdża co ok. godzinę, a w kierunku Dworca Głównego - o 23:16, potem o 00:07 i dalej co ok. godzinę. Od 2 września dostępna będzie jeszcze wydłużona linia 169, która dojedzie do Oliwy. W obecnym rozkładzie jej ostatnie kursy odbywają się ok. 22:30. Nie jest jednak znany nowy kształt planu kursów.

fot. Dominik Sipinski
gość_43197 - Profil
gość_43197
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie