Słabnie wzrost przewozów czarterowych

Krzysztof Loga Sowiński - Profil Krzysztof Loga Sowiński
29 lipca 2019 09:00
10 komentarzy
Sezon wakacyjny w pełni, a pierwsze dane o przewozach czarterowych w czerwcu br. trzeba uznać za rozczarowujące.
Reklama

W czerwcu br. lotnisko w Katowicach odnotowało spadek pasażerów czarterowych o niespełna 2 proc. Jest to o tyle zaskakujące, że śląski port jest specjalistą oferty rejsów nieregularnych. Z kolei liczba podróżnych czarterowych w Poznaniu obniżyła się w tym samym miesiącu o prawie 9 proc. Również Gdańsk w czerwcu br. zaraportował o 1,6 proc. mniej pasażerów na połączeniach nieregularnych.


– Sygnały płynące z rynku powodują, że postanowiliśmy zweryfikować prognozę przewozów w ruchu pasażerskim na rok 2019. Aktualnie, w porównaniu z 2018 r., spodziewamy się w skali roku wzrostu ruchu ogółem na poziomie około 2 proc. - powiedział Artur Tomasik, prezes Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego (GTL), które zarządza Katowickim portem lotniczym.

- Głównym powodem mniejszej niż zakładaliśmy, rocznej dynamiki wzrostu, będzie słabszy szczyt sezonu czarterowego. Na bazie aktualnie dostępnych danych przewidujemy, że w trzecim kwartale linie lotnicze przewiozą z i do Katowice Airport o około 5 proc. mniej pasażerów w porównaniu z rokiem ubiegłym. Czynnikiem, który ma znaczący wpływ na tę sytuację, jest niedobór samolotów na rynku czarterowym, który spowodowany jest przedłużającym się uziemieniem Boeingów 737 MAX - wyjaśnił.

Tomasik stwierdził też, że dotyczy to całego polskiego rynku, ale Pyrzowic najbardziej, w związku z tym, że port jest krajowym liderem w segmencie czarterów.


Nie wiadomo jeszcze czy ten negatywny trend w przewozach czarterowych objął więcej dużych lotnisk i czy przeniesie się na dwa następne, najbardziej wakacyjne miesiące. Niemniej wydaje się, że dynamika ruchu czarterowego dostała małej zadyszki.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_18306 2019-07-30 22:22   
gość_18306 - Profil gość_18306
Zmienia się model wypoczynku, ludzie są coraz bardziej samodzielni i obyci w świecie. Internet robi też swoje i coraz więcej osób woli organizować sobie wypoczynek samodzielnie tak jak chce i tak jak lubi. Bez rezydenta, którego rolą jest wciśnięcie jak najwięcej drogich wycieczek fakultatywnych. Część rynku czarterom zjadły tez tanie linie organizując loty regularne na letnich trasach czarterowych... I tyle
gość_34231 2019-07-30 12:26   
gość_34231 - Profil gość_34231
Demografia i nasycenie rynku. Ile razy w roku można lecieć na wakacje? Czy wciąż zwiększa się liczba osób 'dorobionych', które chętne by były kupić zorganizowaną wycieczkę? Chyba nie ma już po prostu możliwości, by to wciąż rosło. I tanie linie też robią swoje.. tak czy siak - nie będzie rosnąć w nieskończoność. Tak chętnie porównywany do Katowic Kraków ma jeszcze potencjał wzrostowy ale i tu w końcu dojdą do ściany.
gość_1805f 2019-07-29 16:31   
gość_1805f - Profil gość_1805f
Pasażerowie w pierwszej kolejności wybieraja loty z bliższych im lotnisk, a że oferta jest coraz to lepsza (Rzeszów na przykład ma 10 czarterów tygodniowo w tym sezonie) to Katowice przez to na tym tracą.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama